Baschet masculin: U BT Cluj a câştigat pentru a cincea oară Cupa…

Sursa foto: G4Media

Baschet masculin: U BT Cluj a câştigat pentru a cincea oară Cupa României, după finala cu CSM Oradea / Silvășan: ”Nu conta adversarul, noi ne-am dorit foarte mult trofeul„

Campioana la baschet masculin U Banca Transilvania Cluj a câştigat Cupa României miercuri, la Turneul Final8 de la Constanţa, după finala cu CSM Oradea, scor 78-65 (42-33). U BT Cluj îşi trece în palmares a cincea Cupă, iar CSM Oradea rămâne cu cea de-a şaptea finală jucată din istoria sa, anunță News.ro.

Aruncare simbolică din startul meciului a aparţinut lui Giani Creţu, antrenorul de volei al anului 2022 în România şi Europa.

Principalii marcatori ai finalei au fost P. Richard 15, Meindl 14, pentru U BT Cluj, respectiv Ogden 15, K. Richard 14, pentru CSM Oradea, cele două echipe duelându-se în ultimul act pentru a patra oară.

Campioana U Banca Transilvania Cluj a mai câştigat trofeul în 2016, 2017, 2018 şi 2020, iar ultimele două ediţii au revenit echipei CSO Voluntari.

În semifinalele F8 de la Constanţa, U BT Cluj s-a impus cu scorul de 88-64 (43-28) cu SCMU Craiova, iar CSM Oradea a câştigat cu gazda Athletic Constanţa, cu 81-73 (39-38).

CSO Voluntari, deţinătoarea trofeului, a fost eliminată în sferturile competiţiei, rezultatele meciurilor din această fază fiind: U BT Cluj – SCM Timişoara 76-56, CSO Voluntari – SCMU Craiova 70-72, Athletic Constanţa – Rapid Bucureşti 94-84 (după două reprize de prelungiri) şi CSM Oradea – FC Argeş Piteşti 89-78.

Antrenorul clujenilor, Mihai Silvășan, și-a lăudat jucătorii la finalul partidei.

„Este al doilea trofeu al sezonului. Sunt foarte fericit pentru băieții mei că au reușit să arate extrem de bine în seara asta. Nu conta adversarul, noi ne-am dorit foarte mult trofeul, cum de altfel ne dorim să câștigăm fiecare competiție din România. Băieții au arătat o motivație exemplară, caracter și fiecare jucător și-a făcut treaba înspre scopul nostru comun, și anume să câștige. Mă bucură apărarea pe care am etalat-o în această seară. Vom avea o pauză binemeritată, le voi da câteva zile libere, apoi vom începe munca pentru partea a doua a sezonului. Szentkuti este un jucător de perspectivă, matur pentru vârsta lui. Nu trebuie să îl uităm nici pe Lăpuște, care a jucat foarte curajos. Roschnafsky nu a intrat, dar e un tânăr de perspectivă. Mă bucur că s-au ridicat la nivelul competiției și ne-au ajutat să câștigăm. Nu avem de unde să știm dacă aceasta va fi și finala campionatului. Se mai pot întâmpla multe. Succesul depinde de mulți factori, noi momentan ne bucurăm și ulterior vom lua fiecare meci în parte, la victorie”, a declarat Mihai Silvășan, antrenorul U-Banca Transilvania.