Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Autorităţile ruse l-au reţinut pe politicianul Evgheni Roizman, cunoscut pentru criticile sale la adresa Kremlinului şi, mai recent, a campaniei militare din Ucraina, potrivit informaţiilor din presa rusă, scrie News.ro, care citează The Guardian.
Roizman, fost primar al oraşului Ekaterinburg, este anchetat pentru „discreditarea armatei ruse”, a informat agenţia de stat rusă Tass, citând serviciile de securitate din Ekaterinburg.
„A fost iniţiat un dosar penal în temeiul articolului 280.3 din Codul Penal al Federaţiei Ruse… Acţiuni de investigaţie sunt în curs”, a declarat o sursă pentru RIA Novosti.
Roizman a fost unul dintre puţinii critici ai Kremlinului care a câştigat postul de primar în urma unei serii de ample demonstraţii de opoziţie, în timp ce preşedintele rus, Vladimir Putin, a făcut campanie pentru o funcţie în 2012.
Autorităţile ruse au trimis în judecată o serie de activişti pentru că au numit conflictul cu Ucraina un război sau au criticat acţiunile Rusiei.
armata rusa discrediteaza prin genocidu din ucraina conditia de om…si de umanitate…discreditarea terorismului este pedepsita doar de teroristi…👎👎👎👎👎👎