Home » Articole » Autoritățile bulgare, despre tragedia de la Crevedia: Avem și noi 1000 de stații GPL, dar le monitorizăm strict, cel puțin o dată la trei ani

Autoritățile bulgare, despre tragedia de la Crevedia: Avem și noi 1000 de stații GPL, dar le monitorizăm strict, cel puțin o dată la trei ani

Autoritățile bulgare, despre tragedia de la Crevedia: Avem și noi 1000 de stații GPL, dar le monitorizăm strict, cel puțin o dată la trei ani
sursa foto: G4media
Ascultă articolul

Consilierul ministrului afacerilor interne din Bulgaria, Nikolai Nikolov, a comentat tragedia din România legată de exploziile de la Crevedia, scrie publicația bulgară Focus News.

Într-o intervenţie la postul de televiziune BNT, Nikolov a subliniat: ”Nu pot să cred că în România această staţie a fost lăsată să funcţioneze atâţia ani fără licenţă, dacă este adevărat acest lucru. Există aproape 1.000 de unităţi similare în Bulgaria, care sunt strict monitorizate şi inspectate cuprinzător, cel puțin o dată la trei ani, fiecare dintre ele. Ce este important de ştiut când construim şi exploatăm aceste unităţi? În primul rând, proiectanţii care vor pregăti aceste proiecte trebuie să fie buni experţi, în al doilea rând – implementarea de calitate a acestor proiecte şi acceptarea strictă de către comisia de stat de recepţie a tuturor proceselor. Şi în sfârşit, ajungem la cel mai important lucru – exploatarea şantierului. Persoanele implicate trebuie să fie instruite permanent – să respecte măsurile, astfel încât să nu existe astfel de accidente”.

- articolul continuă mai jos -

Consilierul ministrului de interne şi-a exprimat nedumerirea cu privire la modul în care persoane familiarizate cu procesul şi-au permis să transfere gaz dintr- un rezervor în altul.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole