Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Arabia Saudită i-a solicitat compozitorului german Hans Zimmer, recompensat cu două premii Oscar pentru cea mai bună muzică de film, să lucreze la o nouă versiune a imnului său naţional, a anunţat un înalt responsabil al acestui regat conservator, informează vineri agenția de știri AFP, citată de Agerpres.
Hans Zimmer, cunoscut pentru coloanele sonore ale unor producţii ca „The Lion King” (1994), trilogia „Dark Night” şi „Dune” (2021), a acceptat „liniile generale” ale proiectului, a declarat pe platforma X preşedintele Autorităţii generale pentru divertisment, Turki Al-Sheikh.
„Am analizat numeroase proiecte viitoare, care sper că vor deveni realitate în curând (…), în special rearanjarea imnului naţional saudit folosind diferite instrumente”, a indicat acest oficial, aflat la originea mai multor iniţiative saudite.
Hans Zimmer a discutat, de asemenea, despre o comedie muzicală de inspiraţie saudită, intitulată „Arabia”, despre un „concert grandios” şi despre coloana sonoră a filmului „Bătălia de la Yarmuk”, o nouă producţie saudită ce urmează să fie lansată, a adăugat oficialul.
„Ne-am pus de acord asupra liniilor generale ale tuturor acestor proiecte şi sper să ajungem la un acord final”, a indicat Turki Al-Sheikh.
Imnul saudit „Aash Al-Malik” („Trăiască regele”) a fost compus în 1947 de muzicianul egiptean Abdel Rahman Al-Khatib, la cererea regelui Ibn Saud, fondatorul regatului, potrivit site-ului nationalanthems.info.
Petromonarhie cu imn de regie.