Home » Articole » Apple pierde peste un miliard de dolari pe an din serviciul său de streaming

Apple pierde peste un miliard de dolari pe an din serviciul său de streaming

Apple pierde peste un miliard de dolari pe an din serviciul său de streaming
Sursa foto: Alexandre Fagundes De Fagundes | Dreamstime.com
Ascultă articolul

Apple înregistrează pierderi de peste 1 miliard de dolari anual din serviciul său de streaming Apple TV+, potrivit publicaţiei The Information, care a citat două persoane familiare cu situaţia, transmite agenția de știri Reuters, citată de News.ro.

Gigantul tehnologic a cheltuit peste 5 miliarde de dolari anual pentru conţinut de la lansarea Apple TV+ în 2019, însă în cursul anului trecut a reducet bugetul cu aproximativ 500 de milioane de dolari, potrivit sursei citate.

- articolul continuă mai jos -

Apple nu a răspuns imediat solicitării Reuters pentru comentarii privind articolul din The Information.

Lansat în 2019, Apple TV+ este cunoscut pentru producţii originale precum ”Ted Lasso”, ”The Morning Show”, ”Shrinking” şi ”Severance”, însă se află în urmă faţă de rivalii Netflix, Disney+ şi Prime Video în ceea ce priveşte numărul de abonaţi.

Conform celor mai recente date, Netflix este lider de piaţă cu 301,63 milioane de abonaţi, Disney+ are 124,6 milioane, iar Warner Bros Discovery 116,9 milioane.

Apple nu dezvăluie oficial numărul de abonaţi ai Apple TV+, dar cinci analişti chestionaţi de Visible Alpha estimează că serviciul a atins aproximativ 40,4 milioane de utilizatori până la finalul anului 2024.

Deşi are un număr relativ modest de abonaţi, Apple TV+ a obţinut peste 2.500 de nominalizări şi 538 de premii pentru producţiile sale originale, a declarat CEO-ul Tim Cook într-o conferinţă privind rezultatele financiare din luna ianuarie.

Pe măsură ce competiţia în streaming se intensifică, tot mai multe companii media grupează serviciile în pachete cu reduceri, pentru a atrage consumatorii sensibili la preţ.

Apple TV+ este inclus într-un pachet oferit de Comcast, alături de Peacock şi Netflix, la preţul de 15 dolari pe lună. Dacă este achiziţionat separat, Apple TV+ costă 9,99 dolari pe lună în SUA.

Compania din Cupertino, California, oferă de asemenea Apple TV+ în cadrul pachetului Apple One, alături de servicii precum iCloud, Apple Music şi altele.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole