Annaliese Drăgan s-a calificat în finala individual compus, măciuci şi panglică, la…

sursa foto: Federația Română de Gimnastică Ritmică

Annaliese Drăgan s-a calificat în finala individual compus, măciuci şi panglică, la Campionatele Mondiale de gimnastică ritmică de la Sofia

Sportiva română Annaliese Drăgan a reuşit, în urma evoluţiilor de joi, să se califice în finalele de la individual compus, măciuci şi panglică, la Campionatele Mondiale de gimnastică ritmică de la Sofia.

În calificările de la măciuci, Drăgan a obţinut a treia notă, 31,300 puncte, fiind devansată de bulgăroaica Stiliana Nikolova, 32,650 puncte, şi de slovena Ekaterina Vedeneeva, 31,600 puncte. Andreea Verdeş a ocupat doar locul 26, cu 28,050 puncte.

La panglică, Annaliese Drăgan a primit a opta notă din calificări, 29,600 puncte, în timp ce Andreea Verdeş a ocupat doar locul 38, cu 26,100 puncte.

La individual compus, Annaliese Drăgan a ocupat poziţia a 12-a, cu 90,700 puncte, iar Andreea Verdeş s-a clasat pe 19, cu 87,200 puncte, fiind prima rezervă pentru finala de 18.

Cel mai bun punctaj din calificări l-a obţinut italianca Sofia Raffaeli (98,850), urmată de Stiliana Nikolova (98,200) şi de germanca Darja Varfolomeev (96,050).

Miercuri, Andreea Verdeş s-a calificat în finala de la minge, cu a opta notă.

De remarcat că România nu mai reuşise o calificare într-o finală la Campionatele Mondiale de gimnastică ritmică de 30 de ani, potrivit paginii de Facebook a Federaţiei Române de Gimnastică Ritmică.

sursa: Agerpres.ro