Home » Articole » Angajatorii mai au trei săptămâni pentru a trece de la platforma Revisal la REGES / Amenzi de până la 20 de mii de lei

Angajatorii mai au trei săptămâni pentru a trece de la platforma Revisal la REGES / Amenzi de până la 20 de mii de lei

3708
Angajatorii mai au trei săptămâni pentru a trece de la platforma Revisal la REGES / Amenzi de până la 20 de mii de lei
sursa foto: Pexels/ Jessica Lewis 🦋 thepaintedsquare
Ascultă articolul

31 decembrie este ultima zi in care platforma Revisal va mai funcționa, iar cei ce nu realizează tranziția la noua platformă REGES sunt pasibili de sancțiuni, a precizat inspectorul șef adjunct al ITM Mureș, Eva Man, anunță Agenția de presă Rador, care citează Radio Târgu Mureș.

„Reamintim angajatorilor că 31 decembrie este ultima zi în care platforma Revisal va mai funcționa. Toate datele cuprinse în Revisal au fost deja importate în Reges Online, doar că angajatorii au obligația de a se înrola pe noua platformă. Neîndeplinirea obligațiilor legale privind înregistrarea și completarea datelor în Reges Online se sancționează cu amendă de la 15.000 la 20.000 de lei. Avem și o sancțiune privind necompletarea tuturor elementelor din contractele de muncă, care se sancționează cu 5000 la 10.000 de lei”, spune Eva Man.

- articolul continuă mai jos -

Această platformă, pusă la dispoziție de Inspecția Muncii, e destinată completării, transmiterii, gestionării, consultării și procesării de către angajatori și specialiști a tuturor datelor referitoare la elementele din contractul individiual de muncă al tuturor angajaților din România.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole