Home » Articole » Ambulatoriul Spitalului Municipal Hunedoara, inaugurat după modernizare cu bani europeni / Rafila: Cred că în câțiva ani ţara noastră va putea să se compare cu oricare stat din UE privind infrastructura în sănătate

Ambulatoriul Spitalului Municipal Hunedoara, inaugurat după modernizare cu bani europeni / Rafila: Cred că în câțiva ani ţara noastră va putea să se compare cu oricare stat din UE privind infrastructura în sănătate

Ambulatoriul Spitalului Municipal Hunedoara, inaugurat după modernizare cu bani europeni / Rafila: Cred că în câțiva ani ţara noastră va putea să se compare cu oricare stat din UE  privind infrastructura în sănătate
sursa foto: Ministerul Sănătății/Facebook
Ascultă articolul

Ambulatoriul Integrat al Spitalului Municipal ”Dr. Alexandru Simionescu” din Hunedoara a fost inaugurat, vineri, după ce a fost reabilitat şi modernizat cu fonduri europene, în valoare de 2,3 milioane de euro, relatează news.ro ”Cred că, în decurs de câţiva ani, ţara noastră poate să se compare cu oricare altă ţară din Uniunea Europeană din punct de vedere al dezvoltării infrastructurii de sănătate şi a dotării”, a afirmat ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, care a participat la inaugurare.

- articolul continuă mai jos -

Ministrul Sănătăţii, prof. univ. dr. Alexandru Rafila, şi secretarul de stat asist. dr. Alexandru Rogobete au participat, vineri, la inaugurarea noului Ambulatoriu Integrat al Spitalului Municipal ”Dr. Alexandru Simionescu” din Hunedoara.

Potrivit Ministerului Sănătăţii, ambulatoriul a fost reabilitat şi modernizat cu fonduri europene în valoare de 2,3 milioane de euro. La această investiţie s-au adaugat aproximativ 900.000 de euro pentru achiziţionarea unui computer-tomograf şi 1 milion de euro, fonduri alocate din bugetul MS, pentru achiziţionarea unui echipament RMN.

”Mă bucur că, în sfârşit, medicii din acest judeţ au la dispoziţie cele mai moderne instrumente pentru diagnosticul pacienţilor. Dincolo de orice orientare politică, este important ca aceia care au responsabilitatea pentru comunităţile lor să înţeleagă că asigurarea serviciilor de sănătate este esenţială. Noi lucrăm la Ministerul Sănătăţii, în mod susţinut, pentru acest lucru. Am o echipă care cred că a pus în practică cele mai mari proiecte din istoria României în ceea ce priveşte investiţiile din domeniul Sănătăţii şi cred că, în decurs de câţiva ani, ţara noastră poate să se compare cu oricare altă ţară din Uniunea Europeană din punct de vedere al dezvoltării infrastructurii de sănătate şi a dotării”, a afirmat Rafila potrivit news.ro

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole