Home » Articole » AFP: China a ascuns scufundarea unui submarin cu propulsie nucleară / ”Noul său submarin avansat cu propulsie nucleară s-a scufundat la mal”

AFP: China a ascuns scufundarea unui submarin cu propulsie nucleară / ”Noul său submarin avansat cu propulsie nucleară s-a scufundat la mal”

AFP: China a ascuns scufundarea unui submarin cu propulsie nucleară / ”Noul său submarin avansat cu propulsie nucleară s-a scufundat la mal"
Sursa foto: Captură din video
Ascultă articolul

China a încercat să ascundă naufragiul celui mai recent submarin al său cu propulsie nucleară, a estimat joi un responsabil american din domeniul apărării, notează AFP, preluat de Agerpres.

Naufragiul, care a avut loc într-un şantier naval la începutul acestui an, a fost prezentată de Wall Street Journal, care a distribuit imagini din satelit arătând macarale uriaşe aduse pentru a recupera submarinul.

- articolul continuă mai jos -

„Nu este surprinzător că Marina chineză încearcă să ascundă faptul că noul său submarin avansat cu propulsie nucleară s-a scufundat la mal”, a spus responsabilul sub protecţia anonimatului.

„Pe lângă întrebările evidente despre normele de producţie (…), incidentul ridică şi alte întrebări mai importante cu privire la responsabilitatea Marinei chineze şi la controlul industriei chineze de apărare, care este mult timp pradă corupţiei”.

Incidentul este un revers pentru China, care caută să îşi modernizeze flota, cea mai importantă din lume, dar care are multe nave mici.

Statele Unite şi Marea Britanie urmează să furnizeze Australiei submarine cu propulsie nucleară pentru a extinde numărul de ţări care dispun de aceste submarine de vârf.

Un acord criticat de Beijing, deoarece este considerat un răspuns strategic la ambiţiile militare chineze în Asia-Pacific, mai scrie AFP.

Știri video

Comentarii
  • Paradoxal, chiar la acest articol care demonstrează odată în plus extraordinara ‘fiabilitate’ a produselor chinezeşti, g4media face reclamă la produsele chinezeşti vândute prin temu. După o asemenea reclamă, cine mai cumpără jucăriile acelea?

    • din pacate, ei nu pot cumpara sumarine pt a le copia, ci trebuie sa-l construiasca de la zero…mai greu

    • inapasevedeinvers

      Reclamele pe care le vezi ți le livrează „sponsorul” pe baza istoricului tău de căutare, nu g4media. Deci fi mai precaut cu căutările de marfă ieftină! Ce cauți, aia primești! Și bagi bani chinezilor…

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole