Home » Articole » Administraţia Naţională Apele Române plăteşte lunar 54.000 de euro pentru un sediu în centrul Capitalei

Administraţia Naţională Apele Române plăteşte lunar 54.000 de euro pentru un sediu în centrul Capitalei

Administraţia Naţională Apele Române plăteşte lunar 54.000 de euro pentru un sediu în centrul Capitalei
Sursa foto: Apele Române
Ascultă articolul

Administraţia Naţională Apele Române beneficiază, într-o zonă centrală din Bucureşti, de un sediu pentru care plăteşte 54.000 de euro chirie lunar. Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, spune că din informaţiile pe care le are imobilul ar aparţine unui privat. Buzoianu anunţă că va cere instituţiei să reanalizeze şi să găsească un alt sediu, care să nu coste la fel de mult, transmite News.ro.

- articolul continuă mai jos -

„Apele Române în Bucureşti au 270 de angajaţi care stau într-un sediu central aşa, în Bucureşti, costă 54.000 de euro pe lună. 54.000 de euro pe lună! Am descoperit asta săptămâna trecută şi m-am crucit un pic. Înţeleg că au avut, la un moment dat, şi banii necesari să achiziţioneze un sediu, adică au avut bugetul de 75 de milioane de lei în contextul în care ei nu au reuşit să atragă funduri europene primiseră totuşi, aşa bugetat, dar nu au apucat să achiziţioneze sediul respectiv, primiseră 75 de milioane de lei ca să achiziţioneze un sediu. Este aberant, trebuie să fie regândit”, a afirmat ministrul Mediului sâmbătă seară, la Antena 3. 

Diana Buzoianu anunţă că va solicita instituţiei să reanalizeze contractul.

„Eu o să le trimit chiar săptămâna aceasta care urmează o cerere expresă să înceapă să analizeze să găsească un sediu, pentru că înţeleg că este la final de contract acest sediu. Sediul nou pe care trebuie să-l aibă niciun caz nu poate să justifice o sumă de 54.000 de euro pe lună, adică e ceva fabulos, este ceva exorbitant”, a adăugat ministrul. 

Întrebată dacă ştie cui aparţine imobilul închiriat pe zeci de mii de euro lunar de către instituţia publică, Diana Buzoianu a răspuns: „Cred că este privat, dar o să mă interesez mai departe. Din punctul meu de vedere, ei nu mai trebuie să rămână acolo, adică 54.000 de euro nu este justificat în niciun context”.

Comentarii
  • La conducere au fost numiți numai diletanți veniți din provincie, care dacă tot nu aveau niciun fel de pregătire în domeniul hidrotehnicii, au zis că e bine măcar să se arate fuduli. Să stea exact in centrul capitalei, chiar dacă costă mult, atât chiria cât și parcarea și chiar dacă le creează mari probleme colegilor lor de la subunitățile din teritoriu invitați la centru.

  • Din păcate doamna ministru nu a aflat cât se cheltuie la Apele Române mașinile și carburantul instituției pentru nevoile personale și ale familiilor șefilor și șefuleților de tot soiul și din toată țara, justificate prin tot soiul de foi de parcurs pentru a evita să fie considerate beneficii salariale și să fie impozitate așa cum ar fi corect. Iar ciudat e și faptul că în general mașinile românești le cam put ăstora.

  • Prostu satului

    E limpede (si asta de foarte multa vreme) ca Apele Romane sunt o institutie creata ca adapost pentru multe pisici grase, insa treaba asta cu sediul nu e chiar cum pare la prima vedere.
    Doamna ministru spune ca guvernul a avut la un moment dat 75 milioane de lei disponibili ca sa-si cumpere/faca astia sediu. 75 de milioane inseamna 15 milioane de euro, sau chiria (la nivelul de-acum) pentru aproape un sfert de secol, peste 23 de ani.
    Iar daca aceasta chirie (cum e uzual in cazul cladirilor de birouri) include si administrarea spatiilor, precum si utilitatile si daca ne mai gandim si la time value of money (adica la faptul ca 15 milioane de euro astazi au o valoare mai mare decat daca aceleasi 15 milioane sunt cheltuite in nu stiu cate zeci de ani), e posibil ca, strict economic vorbind, chiria mentionata sa nu fie deloc exorbitanta.
    Asa incat, pe langa nivelul chiriei, poate oamenii d-nei ministru ar trebui sa se uite si la alte lucruri – bunaoara daca sediul respectiv nu e cam mare si, cel mai important, daca intr-adevar e nevoie de 270 de oameni doar la sediul central al institutiei…

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole