Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Un număr de 18 copii au ajuns, în ultimele şase zile, la Spitalul pentru copii „Sf. Maria” din Iaşi, după ce au suferit răni sau arsuri din cauza petardelor, transmite Agerpres.
„De pe 30 decembrie 2024 şi până în prezent s-au prezentat 18 pacienţi cu vârste între 11 şi 17 ani, cu arsuri şi traume de mână sau faciale cauzate de petarde”, a precizat purtătorul de cuvânt al Spitalului „Sf. Maria” Iaşi, dr Cătălina Ionescu.
Au fost şi copii cărora explozia petardelor le-a amputat degetele sau chiar palma.
Ultimul pacient internat este un băiat în vârstă de 11 ani, din mediul rural, care s-a ales cu arsuri de gradul I-II la nivel facial, cervical şi al mâinilor în timpul exploziei unei petarde peste care a turnat benzină.
Petardele in spatiul public trebuiesc Interzise!