Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Zece percheziţii au fost făcute de poliţişti, joi, la presupuşi braconieri din judeţul Arad şi au fost ridicate mai multe arme letale şi trofee, iar cinci suspecţi au fost ridicaţi pentru a fi duşi la audieri, transmite Agerpres.
Potrivit unui comunicat de presă transmis de Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Arad, a fost o acţiune comună a poliţiştilor din Gurahonţ, Sebiş, Lipova şi Arad.
„Au fost ridicate, în vederea continuării cercetărilor, 10 arme letale de vânătoare, cu glonţ, prevăzute cu amortizor şi dispozitive de termoviziune, o armă de tir sportiv cu aer comprimat, 195 de cartuşe de vânătoare, de diferite calibre, 13 trofee de vânătoare, şapte cuţite de vânătoare, 41 de kilograme de carne de vânat şi alte produse procesate din carne de vânat, în diferite ambalaje (salam şi mici). A fost indisponibilizat şi un autoturism de teren, utilizat la activitatea infracţională”, a informat IPJ Arad.
Cinci bărbaţi au fost duşi la audieri, iar cercetările continuă pentru nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor şi braconaj cinegetic. AGERPRES / (AS – redactor: Marian Buga, editor: Marius Frăţilă)
Urșii pot fi omorâți fără nici o problemă.
Probabil că braconau la mistreț.