World Rugby verifică Spania pentru o eventuală încălcare a regulamentului / Naționala…

sursa foto: Rugby Romania

World Rugby verifică Spania pentru o eventuală încălcare a regulamentului / Naționala Spaniei s-a calificat la Cupa Mondială în dauna României

World Rugby a anunțat luni că va convoca o comisie judiciară independentă pentru a examina o potențială încălcare a Regulamentului World Rugby 8 (eligibilitatea de a juca pentru echipele reprezentative naționale) de către Federația Spaniolă de Rugby (FER) în timpul Rugby Europe Championship 2021 și 2022, competiții care au contat și pentru calificarea la Cupa Mondială de Rugby 2023, informează RFI România.

World Rugby a fost informat despre o posibilă încălcare din partea unui jucător al echipei Spaniei. După încheierea anchetelor inițiale, federația internațională consideră că este justificată o investigație independentă oficială, conform prevederilor Regulamentului Mondial de Rugby. Federația Spaniolă de Rugby a cooperat pe deplin în timpul întrebărilor inițiale.

Pe durata desfășurării investigației, World Rugby nu va mai face comentarii până la încheierea acestuia.

Într-un comunicat separat, federația spaniolă a confirmat la rândul său demararea procedurii, precizând că reclamația a fost înaintată de Federația Română de Rugby.

Potrivit unor relatări de presă, ar fi vorba despre pilierul de origine sud-africană Gavin Van der Berg, care a fost folosit în cele două meciuri câștigate de spanioli contra Țărilor de Jos.

În turneul de calificare pentru Cupa Mondială 2023, pe primul loc s-a clasat Georgia, 44 de puncte, urmată de Spania, cu 29, ambele calificate direct la Cupa Mondială 2023 din Franța. Clasată pe locul trei, cu 28 de puncte, România a obținut dreptul de participare la Turneul final de calificare, programat pentru luna noiembrie. Portugalia (26p.), situată pe locul patru, a pierdut calificarea. Rusia (10p) a fost exclusă din competiție din cauza războiului din Ucraina. Clasamentul a fost încheiat de selecționata Țărilor de Jos (4p.)

În cazul în care comitetul judiciar independent confirmă neeligibilitatea jucătorului împotriva căruia s-a făcut reclamația, atunci Spania va fi penalizată cu câte cinci puncte pentru fiecare meci în care a evoluat respectivul jucător, deci 2 x 5 = 10 puncte.

Ca urmare, România ar promova pe locul al doilea și s-ar califica direct la Cupa Mondială, iar Portugalia ar câștiga dreptul de a juca în Turneul final de calificare.

Sursa foto: Rugby Romania