Wimbledon: Trei dintre cele patru românce prezente la turneu s-au calificat în…

Sursa foto: Facebook/Wimbledon

Wimbledon: Trei dintre cele patru românce prezente la turneu s-au calificat în turul 2/ Irina Begu va juca miercuri seară pentru calificare contra canadiencei Rebecca Marino

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a învins-o, miercuri, pe jucătoarea germană Tatjana Maria şi s-a calificat în turul secund al turneului de la Wimbledon.

Sorana Cîrstea (33 de ani, nr 37 WTA) a reuşită să o învingă în trei seturi, în primul tur al turneului feminin de la Wimbledon, pe semifinalista de anul trecut, jucătoarea germană Tatjana Maria (35 de ani, nr. 62 WTA), scor 6-1, 2-6, 6-3.

Meciul dintre cele două jucătoare a avut o durată de o oră şi 38 de minute. Întâlnirea a fost reprogramată pentru ziua de miercuri, după ce nu s-a putut disputa marţi, din cauza vremii nefavorabile.

Miercuri, meciul a fost amânat cu aproape două ore, din cauza ploii care a căzut la Londra.

În turul secund, Sorana o va înfrunta pe învingătoarea din meciul Jelena Ostapenko – Greet Minnen.

Sorana Cîrstea este a trei jucătoare din România care se califică în turul secund la Wimbledon, după Ana Bogdan şi Jaqueline Cristian.

Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian s-a calificat, miercuri, în turul secund al turneului de tenis de la Wimbledon, după o victorie în faţa Luciei Bronzetti.

Jaqueline Cristian (25 de ani, nr 133 WTA) a avut nevoie de o oră şi 21 de minute pentru a obţine o victorie în două seturi în partida susţinută în compania italiencei Lucia Bronzetti (24 de ani, nr 47 WTA).

Cristian s-a impus cu 6-3, 6-4, într-un meci în care a reuşit 7 aşi, a obţinut procente mai bune la punctele câştigate din al doilea serviciu (70%) şi a avut 26 de erori neforţate.

Partida dintre Cristian şi Bronzetti ar fi trebuit să se dispute, marţi, dar a fost amânată pentru ziua de miercuri din cauza ploii.

Şi partida de miercuri a fost a înceut cu întârziere, din cauza vremii nefavorabile de la Londra.

Ana Bogdan (30 de ani, locul 57 WTA) a produs o mare surpriză în primul tur de la Wimbledon, eliminând-o pe rusoaica Liudmila Samsonova (24 de ani, #15 WTA) în două seturi, 7-6 (1), 7-6 (4), scrie gsp.ro.

Ea a câștigat în două ore și 24 de minute. În turul 2, Ana Bogdan o va întâlni pe americanca Alycia Parks (22 de ani, locul 51 WTA).