Home » Articole » Viktor Orban califică partidele care-i cer excluderea din PPE drept „idioți utili”

Viktor Orban califică partidele care-i cer excluderea din PPE drept „idioți utili”

05 mart. 2019
Viktor Orban califică partidele care-i cer excluderea din PPE drept "idioți utili"
Foto: Viktor Orban / FB
Ascultă articolul

Premierul ungar Viktor Orban a avut cuvinte grele pentru partidele care i-au cerut excluderea din familia popularilor europeni, numindu-i pe liderii acestora ”idioți utili ai stângii”, transmiste publicația belgiană Le Vif, preluată de Rador.

Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -

Ungaria a anunțat că va pune capăt campaniei cu afişe împotriva președintelui Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, până pe 15 martie. Dar va urma o nouă campanie, de astă dată împotriva vicepreședintelui olandez al Comisiei, Frans Timmermans.

Această campanie controversată a fost picătura care a umplut paharul pentru anumite partide populare din Belgia și Luxembourg, care au cerut oficial ca Orban și partidul lui eurofob și anti-migrație Fidesz să fie exclus din Partidul Popular European (PPE).

Într-un interviu, prim-ministrul ungar răspunde partidelor creștin-democrate care îi doreau plecarea, numindu-le “idioți utili”. El se apără: “În realitate, stânga se află în spatele acestor atacuri, nu pentru a ne slăbi pe noi, ci pentru a slăbi PPE. Excluderea Fidesz nu ar fi o ‘alternativă rațională’, nu ar folosi decât intereselor opozanților”.

Președintele unuia dintre partidele belgiene care au cerut excluderea, Wouter Beke, consideră acest interviu “plin de fake news”, insistând că e nevoie de constructori, nu de demolatori”.

Traducere Rador: Gabriela Sîrbu
Foto: Contul de Facebook Viktor Orban

Comentarii
  • Stalinist odios, iredentist cu porniri naziste si semitice, xenofob, scula a Moscovei. Un ticalos, el si camarila lui, plus bratul lui in Romania numit udmr.

  • ion din balon

    Idiotul util e chiar Orban :))

  • hehe, Orban nu dă doi bani găuriți pe ăștia care vor să-l excludă. Și are dreptate.

    • dacă îi închide robinetul banilor ..o să-l doară…rău tare !

    • Bun, daca nu da doi bani pe ei, atunci sa nu se supere ca il dau afara. Nici eu nu as vrea sa mai fiu coleg cu unul care nu da doi bani pe „noi astia”.

      Nu impartasim aceleasi valori politice, nu mergem mai departe in acelasi grup politic. Politca in vest are o componenta ideologica, de crez. Orban nu a dat dovada ca are o ideologie liberala in aceeasi directie cu PPE. Pasul excluderii din randul lor trebuia facut de mult.

      Iar episoadele cu posterele si mai ales cel in care iti faci colegii „idioti” sunt atat de jenante, o coborare la „ba pe-a matii” care nu are nevoie de mai multe explicatii cand ti se arata usa.

  • De asemenea poate suje un par de român! D’ala ales pe sprînceană.

  • El este idiot pur si simplu dar unul uns cu toate alifiile. Ca sa-si pastreze puterea face orice. Pacat ca atit de multa lume, dezamagita de socialisti atunci cind tara era in prag de incapacitate de plata, il voteaza pentru ca smecherul nu a lasat sa apara o alternativa reala la FIDESZ.

  • Mandriti va cu Dragnea din Tiliorman, și vizați la Shenghen. Dar il criticați pe Orban… care este cu 10 clase peste oricare politician mioritic. E greu sa vezi ca nu toți din estul Europei sunt slugi .

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Citește și

Top Articole