Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
O elevă de clasa a V-a care s-a adresat ministrului Educației, Mihai Dimian, și celor prezenți la o dezbatere privind sănătatea mintală a tinerilor și elevilor, organizată de Comisia pentru Învățământ din Senatul României, a vorbit despre presiunile pe care le resimte din partea școlii, a părinților și profesorilor și a spus că elevii se simt judecați la școală și acasă. „Voi ne interziceți telefoanele, dar nu ne învățați să le folosim”, a spus eleva. În timpul discursului său ministrul Educației era atent la telefon, după cum se vede în transmisiunea live a dezbaterii organizate în comisia de învățământ din Parlament, marți, 26 mai.
Eleva de clasa a V-a și-a început discursul adresându-se ministrului Educației: „Voi ne interziceți telefoanele, dar nu ne învățați să le folosim corect”, a spus ea.
Pe imaginile din transmisia live a dezbaterii organizate la Comisia de Învățământ din Senat se vede cum ministrul Educației și Cercetării, Mihai Dimian, stă perioade lungi cu privirea în telefon în timpul intervențiilor elevilor. Momentul a devenit vizibil mai ales la discursul elevei în clasa a V-a, care a vorbit emoționant despre presiunea din școală, lipsa de sprijin și judecățile permanente la care sunt supuși copiii, încheindu-și intervenția în lacrimi și în aplauzele sălii.
Pe imagini se poate vedea cum moderatorul dezbaterii i-a atras atunci atenția ministrului Dimian, aflat cu ochii în telefon, spunând că eleva a avut „un discurs foarte puternic” și că ar vrea să o invite să ia loc la masă, lucru care s-a și întâmplat.
Din pacate de 20 de ani se incearca reforma in educatie, unii dintre noi suntem deja adulti de cand se tot implementeaza. Am experimentat sistemul privat ( nu public) din vest. Cartile sunt dezbatute la clasa, nu exista opinie gresita, te invata sa interpretezi ce citesti cu argumente. Copiii cauta propriile argumente in carte si le supun analizei celorlalti copii . Primesti scor dupa cate argumente scrise ai gasit in carte si cat de puternice sunt in fata celorlalti. Am facut cam vreo 3-4 carti pe an, cu personaje complexe si situatii controversate si vreo 2 -4 poeme. Si acum mi-au ramas in cap pasaje intregi. Primeam teme de subiecte de analiza si trebuia sa le identificam in cartile dezbatute in clasa. Am facut IB.
Deci sa intelegem ca domnisorica a citit 27 de carti recomandate de „profa de romana” sau de „diriga” si n-a inteles nimic! Ghinion! Nici n-o sa inteleaga nimic nici peste 4 ani, nici peste 8!
De urmarit domnisorica. S-o vedem la sfarsitul clasei a VIII-a si apoi dupa bac!
Succesuri. Csf, ncsf!Att a ds-o mnta!
Se pare ca domnisorica va deveni a doau Greta Ecologeta.
PS. Din cele 27 de carti recomandate, ne putea enumera vreo 2-3 titluri? Sau nici pe alea nu le-a inteles?