Home » Articole » VIDEO | O deputată a Parlamentului ungar a depus jurământul în limba română / Mária Gurzó e născută dintr-o familie de români /  E absolventă a Universității de Medicină și Farmacie „Carol Davila” din București

VIDEO | O deputată a Parlamentului ungar a depus jurământul în limba română / Mária Gurzó e născută dintr-o familie de români /  E absolventă a Universității de Medicină și Farmacie „Carol Davila” din București

9900
VIDEO | O deputată a Parlamentului ungar a depus jurământul în limba română / Mária Gurzó e născută dintr-o familie de români /  E absolventă a Universității de Medicină și Farmacie „Carol Davila” din București
Sursa foto: Mária Gurzó / Facebook
Ascultă articolul

Mária Gurzó, născută în localitatea Méhkerék, situată la granița dintre România și Ungaria, a depus jurământul în limba română sâmbătă, la Parlamentul din Budapesta, anunță Kronika. Mária Gurzó este deputată a Partidului Tisza, care a câștigat alegerile parlamentare din aprilie.

Deputații maghiari a posibilitatea de a depune jurământul în limba minorității etnice cu ocazia ședinței constitutive a noului parlament, astfel încât, pe lângă limba română, acest lucru a fost posibil și în limbile lovară, beasă și croată.

- articolul continuă mai jos -

Reprezentantul comunității Tisă din Orosháza și din regiunea înconjurătoare a rostit astfel textul jurământului în limba română.

Conform prezentării de pe site-ul web al Partidului Tisza, dr. Mária Magdolna Gurzó Ianosné este medic stomatolog cu două specializări, inspector județean, delegată națională și regională a Camerei Medicilor din Ungaria, precum și reprezentantă a Autonomiei Naționale a Românilor din Ungaria.

Născută într-o familie de români din Méhkerék (Micherechi – localitate din județul Békés, aflată la granița cu România, în apropiere de Salonta), Mária Gurzó a absolvit liceul român din Gyula, iar în 1994 a obținut diploma de medic stomatolog la Facultatea de Stomatologie a Universității de Medicină și Farmacie „Carol Davila” din București.

Între 2024 și 2026, a fost reprezentantă a Autonomiei Naționale a Românilor din Ungaria.

„Cariera sa a fost întotdeauna marcată de angajamentul față de serviciul public și față de oameni. Pentru ea, tranziția democratică nu este doar un obiectiv politic, ci o datorie morală: stoparea corupției, restabilirea statului de drept, reconstrucția sistemului de sănătate și orientarea Ungariei către Europa” – se poate citi despre politician pe site-ul partidului său.

Deputații aparținând minorităților etnice au intrat în Parlamentul de la Budapesta ca și candidați ai partidelor, întrucât, în cadrul alegerilor din acest an, nicio listă a minorităților etnice nu a atins cota necesară pentru obținerea de mandate în condiții preferențiale.

De altfel, deputații, senatorii și miniștrii UDMR depun jurământul, de obicei, în limba română în cadrul legislativului de la București sau la Palatul Cotroceni, sediul Președinției, adăugând în limba maghiară: „Așa să mă ajute Dumnezeu!”.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole