VIDEO Italianul Filippo Fiorelli a câștigat prima etapă a Turului ciclist al…

sursa foto: facebook

VIDEO Italianul Filippo Fiorelli a câștigat prima etapă a Turului ciclist al Sibiului

Rutierul italian Filippo Fiorelli (Bardiani CSF Faizane) a câştigat prima etapă a Turului ciclist al Sibiului, desfăşurată duminică pe traseul Brezoi – Jina – Sibiu, relatează Agerpres.

Fiorelli a fost cronometrat cu timpul de 5 h 12 min 54 sec pe 206,9 km, impunându-se la sprint în faţa compatrioţilor săi Nicolas Dalla Valle (Giotti Victoria Savini Due) şi Andrea Piccolo (Drone Hopper – Androni Giocattoli).

Primul român a fost Eduard-Michael Grosu (Drone Hopper – Androni Giocattoli), care s-a clasat pe locul cinci, în acelaşi timp cu învingătorul.

Fiorelli este noul lider al cursei, fiind urmat de olandezul Tim van Dijk (Team Jumbo-Visma), la o secundă, şi de Nicolas Della Valle, la două secunde.

Grosu este primul român (tricoul roşu), ocupând locul 32, la 14 secunde de lider.

Luni va avea loc etapa a doua, Sibiu – Mediaş – Avrig – Bâlea Lac, pe un parcurs de 179,4 km.