Home » Articole » VIDEO Bogdan Aurescu, ministrul de Externe: Vom sprijini efortul Republicii Moldova de a adera la UE cu tot ceea ce putem, cu expertiză, cu bani dacă este nevoie

VIDEO Bogdan Aurescu, ministrul de Externe: Vom sprijini efortul Republicii Moldova de a adera la UE cu tot ceea ce putem, cu expertiză, cu bani dacă este nevoie

VIDEO Bogdan Aurescu, ministrul de Externe: Vom sprijini efortul Republicii Moldova de a adera la UE cu tot ceea ce putem, cu expertiză, cu bani dacă este nevoie
Foto: Departamentul pentru Relația cu Republica Moldova
Ascultă articolul

„Vom sprijini efortul Republicii Moldova de a adera la UE cu tot ceea ce putem, cu expertiză, cu bani dacă este nevoie”, a declarat vineri seară ministrul român de Externe, Bogdan Aurescu, în emisiunea lui Tudor Mușat de la B1TV.

Întrebat dacă nu se creează un fel de percepție că Republica Moldova e cumva dependentă sau că România încearcă să creeze această imagine a unei dependențe a Republicii Moldova doar de eforturile românești de a o aduce în Uniunea Europeană, Aurescu a răspuns:

- articolul continuă mai jos -

„În primul rând, soluția de ieri este rezultatul eforturilor Republicii Moldova și este meritul în principal al Republicii Moldova, cu un leadership european profund dedicat reformelor instituționale, iarăși, profunde, este practic un rezultat meritat de Republica Moldova. Asta nu înseamnă că România va înceta vreun moment să sprijine deplin acest efort al Republicii Moldova de a fi mai aproape și de a se integra în final în Uniunea Europeană. De altfel, noi am sprijinit nu doar politic, ci și tehnic eforturile Republicii Moldova. În momentul în care s-a primit chestionarul pentru fundamentarea opiniei Comisiei din data de 11 aprilie privind cererea de aderare a Republicii Moldova, noi am contribuit la rândul nostru cu expertiză în elaborarea acestui chestionar, pe baza efortului principal, substanțial, pe care l-au depus autoritățile de la Chișinău”, a declarat Bogdan Aurescu.

„După ce s-a încheiat această etapă și Consiliul European a decis pentru Ucraina pe de o parte, pentru Republica Moldova acordarea statutului de candidat, cu îndeplinirea anumitor pași până la momentul la care vor începe efectiv negocierile de aderare, se declanșează o nouă etapă de efort, efort de reformă care va trebui făcută într-un mod foarte serios, foarte consecvent, foarte metodic de către autoritățile de la Chișinău și, iarăşi, vom sprijini aceste efort cu tot ceea ce putem, cu expertiză, cu bani dacă este nevoie”, a mai adăugat ministrul de Externe.

Mai departe, Aurescu a trecut în revistă ajutorul pe care România l-a acordat Chișinăului până în acest moment:

„Iată, avem acordul de 100 de milioane de euro, grant pe care îl acordăm pentru proiecte de dezvoltare în Republica Moldova. Şi, întrucât acest acord este deja în vigoare, așteptăm de la partenerii noștri de la Chișinău să ne transmită propunerile de proiecte concrete pentru finanțare. În aprilie, am co-organizat și co-prezidat împreună cu colegii mei din Germania și din Franța, la Berlin, o conferință pentru crearea unei Platforme de Sprijin pentru Republica Moldova și la mijlocul lunii iulie vom organiza la București o conferință de follow-up la acea conferinţă, unde vom continua sprijinul, pe de-o parte, pentru finanțarea economiei Republicii Moldova – dacă la Berlin am reuşit să strângem aproximativ 660 de milioane de euro ca sprijin financiar în diverse formule, vom continua acest efort și la conferința de la București -, pe de altă parte, la Berlin am constituit un număr de grupuri de lucru cu sprijin internațional, cu copreședinții din partea diverselor state interesate, pentru a sprijini exact acest proces de reformă. Iar acum ele devin extrem de utile în contextul pregătirii pentru îndeplinirea acestor pași pe care opinia Comisiei Europene i-a trasat”.

Sursa foto: Departamentul pentru Relația cu Republica Moldova din cadrul Guvernului României

Știri video

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole