VIDEO Alte două medalii pentru înotătorii români la Mondialele de la Lima:…

sursa foto: Facebook/ FRNPM

VIDEO Alte două medalii pentru înotătorii români la Mondialele de la Lima: Bianca Costea, aur la 50 de metri liber/ Bronz pentru Vlad Stancu la 1500 metri liber

Sportiva Bianca Costea a câştigat, duminică, medalia de aur în proba de 50 metri liber, la Campionatul Mondial de nataţie pentru juniori, transmite News.ro.

Ea a încheiat cursa în 25 de secunde şi 35 de sutimi.

Sportiva pregătită de Adrian Rădulescu a fost urmată pe podium de italiencele Sara Curtis (25.53 s) şi Matilde Biagotti (25.60 s).

În finala probei de 1.500 m liber de la Campionatul Mondial de înot pentru juniori, Vlad Stancu, sportivul pregătit de Iulia Becheru, a cucerit medalia de bronz. Timpul său din finală a fost de 15:17.97 min.

Este a treia medalie pentru Vlad Stancu la Lima, după argintul de la 400 m liber şi bronzul de la 800 m liber.

Tot duminică, David Popovici a câştigat medalia de aur la 100 metri liber.

România a încheiat competiţia de la Lima cu 8 medalii: 4 de aur, 2 de argint şi 2 de bronz