
Viceministrul de Externe al Chinei susține că sancțiunile occidentale impuse Rusiei devin „din ce în ce mai revoltătoare”: NATO ar fi trebuit să se dizolve și să fie „consemnată în istorie” cu Pactul de la Varșovia
Viceministrul de Externe al Chinei, Le Yucheng, a susținut sâmbătă că sancțiunile impuse Rusiei devin „din ce în ce mai scandaloase” și a susținut că „abuzul” de sancțiuni va avea „consecințe dezastruoase” pentru lume, relatează CNN.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
„Sancțiunile vor dăuna doar oamenilor obișnuiți, vor afecta sistemul economic și financiar postbelic și vor înrăutăți economia mondială”, a spus Le, la Forumul Internațional pentru Strategie și Securitate organizat de Universitatea Tsinghua.
El a adăugat că „experiența istorică a demonstrat în repetate rânduri că sancțiunile nu pot rezolva problemele”.
Le a afirmat că „rădăcina” conflictului din Ucraina este „mentalitatea Războiului Rece și politica de putere” și a dat vina pe NATO pentru „întoarcerea” la o pretinsă „promisiune” de a nu se extinde spre est.
NATO ar fi trebuit să se dizolve și să fie „consemnată în istorie” cu Pactul de la Varșovia, a spus el.
„NATO continuă să se consolideze și să se extindă. Ne putem imagina rezultatul, criza din Ucraina este un avertisment”, a adăugat Le.
Declarațiile Chinei despre războiul din Ucraina s-au oprit înainte de a denunța invazia, dar nici nu au oferit sprijin explicit. Liderul chinez Xi Jinping a oferit sprijin nominal eforturilor de mediere dintre Rusia și Ucraina, dar China a alimentat și dezinformarea Rusiei cu privire la conflict și a făcut ecou punctelor de discuție rusești care critică NATO și SUA.
Sursa foto: Twitter / Russian Embassy, UK
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
65 comentarii