Home » Analize » Vaticanul se oferă să ajute la negocierile dintre Ucraina și Rusia pentru a încheia războiul care durează de 5 zile

Vaticanul se oferă să ajute la negocierile dintre Ucraina și Rusia pentru a încheia războiul care durează de 5 zile

Vaticanul se oferă să ajute la negocierile dintre Ucraina și Rusia pentru a încheia războiul care durează de 5 zile
sursa foto: Facebook/ Vatican News
Ascultă articolul

Vaticanul este dispus „să faciliteze” un dialog între Ucraina și Rusia pentru a pune capăt războiului, a declarat luni secretarul de stat cardinalul Pietro Parolin, transmite CNN.

Parolin, care este oficialul numărul unu în clasamentul Vaticanului după Papa Francisc, a declarat pentru ziarul italian Corriere della Sera că crede că ”întotdeauna mai există loc de negociere. Nu este niciodată prea târziu”.

- articolul continuă mai jos -

Parolin a adăugat că Vaticanul urmărește cu „mare atenție evenimentele din Ucraina” și că oferă „dorința sa de a facilita dialogul cu Rusia, este întotdeauna gata să ajute părțile să reia această cale”.

Papa Francisc a vorbit încă o dată duminică despre conflict în timpul rugăciunii sale săptămânale Angelus și a cerut credincioșilor să se roage și a invitat „toți să facă din 2 martie, Miercurea Cenușii, o zi de rugăciune și post pentru pace în Ucraina”.

sursa foto: Facebook/ Vatican News

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole