Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Coordonatorul campaniei naţionale de vaccinare, Valeriu Gheorghiţă, a afirmat, vineri seară, la Digi24, că 142.000 de adolescenţi cu vârste cuprinse între 12 şi 19 ani s-au vaccinat, fiind înregistrate două cazuri de miocardită. Este vorba despre doi pacienţi, de 17 ani, care au avut o evoluţie favorabilă, relatează News.ro.
„În momentul de faţă există acest semnal al miocarditei – inflamaţia muschiului cardiac”, a declarat Gheorghiţă, precizând că, la 7 milioane de doze administrate în Statele Unite ale Americii, s-au raportat 300 de cazuri de miocardită.
”Practic, s-a observat că, la un milion de persoane vaccinate din grupa de vârstă 12 – 15 ani, putem evita 5.700 de cazuri noi de îmbolnăviri şi aceste cazuri în perioada următoare s-ar putea să fie generate de tulpina Delta, ele vor genera cazuri secudare foarte multe, când copiii merg la şcoală în colectivitate”, a adăugat Gheorghiţă.
Întrebat ce efecte secudare au fost înregistrate în Româna, la copii, preşedintele CNCAV a afirmat: ”Sunt 142.000 de persoane vaccinate cu cel puţin o doză, persoane între 12 şi 19 ani inclusiv. Nu au fost multe raportări, majoritatea sunt dureri la locul de administrare, dureri musculare, dureri de cap, dureri musculare, dureri de cap, frebră, frison. Au fost două cazuri de miocardită la tineri de 17 ani care au avut o evoluţie foarte bună”.
Gheorghiţă a precizat că micardita este o inflamaţie a muşchiului cardiac care se manifestă prin durere în piept şi uneori poate să fie prezent stare de oboseală, frison, fbră, dureri musculare.
”În mod obişnuit avem miocardite, în populaţia generală avem o prevalenţă mare – număr crescut de cazuri la persoanele sub 30 de ani, în general de sex masculin. Ele sunt date de infecţii virale. Infecţia cu SARS-COV 2 poate să dea miocardite la tineri”, a mai afirmat Gheorghiţă.
Sursa foto: RO Vaccinare / locotenent Gabriel Chiriloiu
Misinfo opportunity.
Repetă ăstia, ai noștri, ca papagalii, ce aud și ei pe la ăi mari, sau ce citesc prin ziare. Nu fac studii, nu fac cercetare, nu judecă, nu analizează. Iau cu copy-paste, cum au făcut cu datele alea despre mobilitatea persoanelor în România, de le-au luat de la francezi. Noi nu mai suntem în stare să producem vaccin de nici un fel (mă rog, nici scobitori nu mai știm să facem), dar știm că vaccinul e sigur, e eficient și, dacă chiar apar probleme, sunt rare.
Ti-e cam frica de efectele secundare adverse, observ. Si inteleg ca nu tie frica de efectele principale adverse.
Ti-e cam frica de efectele secundare adverse, observ. Si inteleg ca nu tie frica de efectele principale adverse.
Nenorociților !
Luați-vă labele de pe copii !
Esti retardat mintal? A zis cineva ceva naspa impotriva lor? Ce va mai place narativa ruseasca/putinista. Saraciilor. Sunteti saraci cu duhul si mai ales mental.
Suferintele autoimune contractate de copii pot persita toata viata.
Dupa infectarea cu virusul, nu?