Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
O producție G4Media.ro / Inquam Photos / Filmare și montaj: Octav Ganea
1,1 milioane de copii din România au cont de TikTok, iar tineri între 12 și 16 ani petrec 6-8 ore zilnic pe platformă. 70% dintre ei intră pe aplicație și după miezul nopții. Din zece postări pe TikTok, o mare parte fac trimitere către Only Fans sau au limbaj obscen.
Recent, după o investigație jurnalistică, s-a aflat că în anul 2022 o instituție de PR ce aparține guvernului chinez ar fi încercat să convingă conducerea TikTok să fie lăsată să-și deschidă un cont ascuns prin care să posteze propagandă către audiența din Occident.
Notă: Alex Buzică este reporter la Radio România Actualități și realizatorul emisiunii Internet cafe difuzată în fiecare sâmbătă de la ora 18:10.