Home » Analize » Un tânăr italian din Bari, membru al organizaţiei adepte a supremaţiei albilor ”The Base” din SUA, a fost arestat fiind suspect de un plan terorist

Un tânăr italian din Bari, membru al organizaţiei adepte a supremaţiei albilor ”The Base” din SUA, a fost arestat fiind suspect de un plan terorist

Ascultă articolul

Un tânăr italian, membru al organizaţiei adepte a supremaţiei albilor americane ”The Base” a fost arestat din cauză că a planificat să cumpere armament şi să comită ”acţiuni violente”, a anunţat poliţia, relatează AFP.

Acest tânăr, care locuieşte la Bari, în estul Italiei, este suspectat de ”recrutare în scopuri teroriste, propagandă şi incitare la violenţă” din motive ”rasiste, etnice şi religioase”, potrivit poliţiei.

- articolul continuă mai jos -

”Suspectul, care acţionează ca un lup solitar, era pregătit de sacrificiul suprem în numele apărării rasei albe”, a anunţat joi poliţia într-un comunicat, fără să-i precizeze vârsta.

Pe ambalajul unei arme, găsit la domiciliul acestuia, suspectul a desenat simboluri runice şi a scris ”Breivik eroe” (”Breivik erou”), referindu-se la criminalul norvegian de extremă dreapta Anders Behring Breivik, care ucis în 2011 77 de persoane în atacuri armate.

Aceleaşi inscripţii au fost descoperite pe o puşcă semiautomată de tip AR-15, folosită de către Payton Gendron, un adept al supremaţiei albilor american, în vârstă de 18 ani, în uciderea a zece persoane, aproape toate afroamericani, într-un supermarket, la Buffalo, în apropiere de Canada, în mai.

Anchetatorii italieni au stabilit că italianul s-a radicalizat pe reţeaua de socializare ”Sieg Heil”, pe care difuza conţinuturi ”antisemite, misogine şi neonaziste” şi pe care încerca să-şi ”procure arme şi capacitatea de a construi arme prin achiziţionarea unei imprimante 3D”.

sursa: News.ro

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole