
Un tânăr a evadat dintr-o închisoare din Franța, ascuns în geanta colegului său de celulă eliberat
Un deţinut de 20 de ani a evadat vineri din închisoare ascunzându-se într-o geantă a colegului său de celulă care, la finalul pedepsei, ieşea din penitenciarul de lângă Lyon, în sud-estul Franţei, au informat sâmbătă surse concordante, notează AFP, citată de Agerpres.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
Într-un comunicat transmis AFP, administraţia penitenciarului a precizat ca tânărul executa „mai multe” pedepse cu închisoarea.
El „a profitat de eliberarea colegului său de celulă pentru a se ascunde în geanta lui şi a ieşi” din închisoare, a precizat aceasta, confirmând o informaţie a canalului de ştiri BFMTV.
Tânărul a făcut obiectul „unui mandat de arestare” în cadrul unei anchete judiciare legate de crima organizată, a declarat pentru AFP Parchetul din Lyon care a deschis o anchetă pentru „evadare în bandă organizată şi conspiraţie criminală”.
În plus, a fost declanşată o anchetă internă pentru „a face lumină” asupra circumstanţelor acestei evadări, despre care Parchetul şi forţele de ordine au fost imediat informate, potrivit administraţiei penitenciarului care „va lua toate măsurile disciplinare ce se impun”.
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen BankPentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.