Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Compania Paderteg Kabeltechnik SRL din Copșa Mică, specializată în producția de cablaje electrice și electronice pentru diverse industrii, a mărit și externalizat o parte a producției în Africa, anunță Turnul Sfatului.
Paderteg Kabeltechnik SRL are unic acționar societatea Paderteg SRL, deținută de sibianul Marius Milonean, potrivit termene.ro.
El a explicat pentru Turnul Sfatului că această mutare nu afectează angajații din județul Sibiu, dimpotrivă, „este un fel de plasă de siguranță” pentru consolidarea activității din România. În județul Sibiu firma are unități de producție în Copșa Mică și Axente Sever.
”Suntem nevoiți să facem această mutare, care poate fi riscantă, pentru că există proiecte mari pe masă și le pierdem dacă nu facem pasul acesta. Dacă nu apelăm la forță de muncă mai ieftină pierdem proiectele mari și riscăm să pierdem și restul proiectelor din România. Deci scopul mutării este să readuc competitivitatea companiei, să am posibilitatea să câștig proiecte noi.
Cu actualele costuri impuse de statul român, prin salariul minim pe economie, România nu mai este competitivă”, a declarat Marius Milonean.
El a explicat că a face afaceri în Africa nu este ușor, ținând cont de distanță și diferențele culturale.
”Și din punct de vedere logistic este complicat. Transportul se realizează atât pe cale aeriană, cât și navală. Nici birocratic nu a fost ușor. Este nevoie de sprijin diplomatic, perseverență, viziune, curaj. După ce am făcut acest pas au existat și alți manageri de companii din județul Sibiu care m-au întrebat cum am făcut, dacă a fost greu. (…)
Vă dați seama cât ne este nouă de greu, românilor, să facem business în România, când concurăm cu firme care se creditează din exteriorul țării la dobânzi mai mici decât jumătate? Anul trecut am plătit 3 mil. de euro la statul român taxe. Și când cer statului un milion să-mi împrumute, cu fabrica garanție, stă să se gândească de cinci luni de zile. Și totul ca să-mi pot menține locurile de muncă din România”, a mai detaliat Marius Milonean.
”Locația din Kenya este colacul de salvare al grupului Paderteg Kabeltechnik”, a concluzionat Marius Milonean.
Mda, adevarul probabil e undeva la miloc. Daca tu, firmă privată, tre’ să te împrumuți ca să menții locurile de muncă, ceva nu merge bine în firma aia. Ori profitul rămas nu e considerat satisfăcător de patron, ori e o firmă prost administrată. Aia cu profitul mi se pare mai plauzibilă pentru că patronu’ român are frecvent profilul ăsta: să facă bani și să facă bani ieri, dacă se poate. Mi-a atras atenția ”când cer statului un milion să-mi împrumute, cu fabrica garanție, stă să se gândească” – io știu că împrumuturile le fac băncile, că doar așa fac bancile și ele profit, asta înseamnă afacere într-o economie de piața. Și statul poate da împrumuturi la privat, da’ tot cu dobândă, altfel se numesc ajutoare de stat nu împrumuturi.
Bulgaria,este o oază de evadare,impozite la minim jumătate față de romania și la niște ore distanță,portul Varna mult mai prietenos instituțiile statului la ani lumină fata de aici….nu întâmplător am schimbat ultimul loc cu ei.