Home » Articole » Un cetățean chinez a fost ucis în Teheran

Un cetățean chinez a fost ucis în Teheran

Un cetățean chinez a fost ucis în Teheran
sursa foto: Pixabay
Ascultă articolul

Purtătorul de cuvânt al Ministerului Afacerilor Externe al Chinei, Mao Ning, a declarat luni că un cetățean chinez a fost ucis la Teheran, citat de The Guardian.

Beijingul a îndemnat cetățenii chinezi din Iran să părăsească țara „cât mai curând posibil” pe cale terestră, prin Azerbaidjan, Armenia, Turcia și Irak.

Ambasada Chinei în Israel a sfătuit, de asemenea, cetățenii să se evacueze în zone sigure sau să părăsească țara.

- articolul continuă mai jos -

Ministrul chinez de externe, Wang Yi, a condamnat atacurile SUA-Israel asupra Iranului, calificându-le „inacceptabile” și a cerut încetarea focului. China este cel mai mare cumpărător de petrol iranian.

Comentarii
  • Viorel_Minculescu

    China singură e prea mică militar să facă ceva efectiv.
    Rusia e absolut inutilă cât se luptă cu Ucraina.
    Se alege praful de caramizi BRICS! 🙂
    In timp ce Rusia e „canceled” de Ucraina SUA va anihila Iran, va lua Cuba, va pune in Brazilia un guvern pro Trump si NIMENI nu va mișca un deget. Pentru că sunt prea mici.
    Ăsta e un rezultat pozitiv din tragedia Ucrainei. Poate rușii au câștigat 1% din suprafața Ucrainei/an cu 1.4 milioane de victime dar au pierdut in mod cert lumea!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole