G4Media.ro

ULTIMA ORĂ 152 noi cazuri de coronavirus depistate în România în ultimele…

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

Citește și...

3 comentarii

  1. Da, dar ieri era din 4500 de teste! Azi e din 10600! E bine, oricum!

    • De acord,
      E mai bine decat ieri.
      Nu stiu de ce nu se calculeaza niciodata procent.

    • @CosminG: pentru că, la o adică, ar trebui să se calculeze procentul din cazuri cunoscute active, nu din numărul de teste, ca să ai oarece idee despre coeficientul de contagiozitate pe o perioadă determinată, dar asta ar merge numai în condițiile unei testări cu adevărat masive, pentru care nu există resurse.
      Continuă să se testeze destul de exhaustiv cazurile de contact direct cu cei deja determinați ca fiind pozitivi (deși există întârzieri), plus în mod regulat parte din personalul medical (sper), plus un număr de politicieni și personal administrativ, la care se mai adaugă la rezultat testele făcute în regim privat de cei care își permit să dea 390 RON pe un test dacă au motive să creadă că ar fi contactat virusul.
      Una peste alta, cifra care contează cât de cât e fix asta (numărul de cazuri noi pe zi depistate), în condițiile în care orice alte derivate din ea sunt pot fi destul de înșelătoare, până la urmă. Atâta se poate, atâta se face.
      Deși ar fi motive multe de scepticism, constat că cei responsabili de hotărârea modului de administrare a testelor nu prea au dat-o în bară, altfel cifrele ar fi arătat mai rău.