
Timişoara: Tânăr student, reţinut după ce i-a dat foc unei vecine. Femeia a decedat la spital cu arsuri pe 90 la sută din suprafaţa corpului
UPDATE: Procurorii din Timişoara anunţă că studentul care şi-a incendiat vecina a premeditat gestul, cumpărând 1,7 litri de benzină cu câteva ore înainte. Bărbatul a aruncat mai mult de jumptate de litru de benzină pe femeie şi i-a dat foc cu o brichetă, relatează News.ro.
Susține G4Media. Click AICI pentru a redirecționa 3.5% din impozit - online, gratuit și simplu.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
Parchetul de pe lângă Tribunalul Timiş a transmis, miercuri, precizări cu rivire la dosarul femeii incendiate de un student.
”În sarcina inculpatului s-a reţinut în fapt că, în dată de 13.07.2021, în jurul orei 14.20, în timp ce se află pe casă scării, în faţă apartamentului sau de la nr.2, situat în imobilul din Timişoara, str. Bucureşti nr.15, a aruncat mai bine de jumătate de litru de benzină pe vecină să de bloc S.R., ce locuieşte la apartamentul nr.6, după care i-a dat foc cu o brichetă. Inculpatul a săvârşit fapta cu premeditare, cumpărând în cursul dimineţii o cantitate de aproximativ 1,7 litri de benzină de la o staţie peco din Timişoara. Victima S.R. a suferit arsuri de gradul III pe toată suprafaţă corpului, acestea fiind de natură să-i pună în pericol viaţă, fiind transportată de urgenţă la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Timişoara pentru acordarea îngrijirilor medicale de specialitate”, au transmis procurorii.
Aceştia explică faptul că procurorul a luat faţă de inculpat, măsura preventivă a reţinerii pe timp de 24 ore, începând cu ora 01.15.
”La aceeaşi dată, dosarul a fost înaintat judecătorului de drepturi şi libertăţi din cadrul Tribunalului Timiş cu propunere de luare a măsurii arestării preventive faţă de inculpat, pe o perioada de 30 de zile. Cercetările continuă în cauza, în vederea stabilirii tuturor împrejurărilor de fapt şi de drept în care a fost comisă fapta. Având în vedere că în cursul dimineţii de azi, 14.07.2021, a survenit decesul victimei S.R., urmează că după efectuarea autopsiei şi întocmirea concluziilor preliminare privind cauza decesului de către I.M.L. Timişoara, procurorul de caz să dispună asupra schimbării încadrării juridice în infracţiunea de omor calificat”, mai arată procurorii.
Știrea inițială: Un tânăr de 22 de ani, student, a fost reţinut de poliţiştii din Timişoara, după ce a recunoscut că i-a dat foc unei vecine. Femeia a murit la spital, având arsuri pe 90 la sută din suprafaţa corpului, relatează News.ro.
Femeia, în vârstă de 48 de ani şi cu unele probleme psihice, a ieşit din scara blocului cuprinsă de flăcări, marţi după-amiaza, strigând că un vecin i-a dat foc. Vecinii au fost cei care au stins focul de pe trupul femeii şi au sunat la numărul de urgenţe 112. O ambulanţă a preluat-o imediat şi a dus-o la spital.
Poliţiştii au sosit şi ei la locul incidentului şi au început cercetarea. Ulterior au depistat un tânăr de 22 de ani, student, care a fost dus la audieri, la sediul Poliţiei şi despre care vecinii susţin că avea conflicte mai vechi cu femeia.
În cadrul audierilor, tânărul a recunoscut că i-a dat foc vecinei, iar acum este cercetat pentru omor. A fost reţinut pentru 24 de ore, urmând să fie prezentat instanţei de judecată cu propunere de arestare.
sursa foto: Pixabay
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
13 comentarii