Home » Articole » Tîlvăr, la reuniunea miniştrilor Apărării NATO: România susţine obiectivele privind partajarea echitabilă a responsabilităţilor

Tîlvăr, la reuniunea miniştrilor Apărării NATO: România susţine obiectivele privind partajarea echitabilă a responsabilităţilor

05 iun. 2025
Tîlvăr, la reuniunea miniştrilor Apărării NATO: România susţine obiectivele privind partajarea echitabilă a responsabilităţilor
Sursa foto: Photo 92904028 © Dreamstock | Dreamstime.com
Ascultă articolul

Ministrul Angel Tîlvăr a exprimat, joi, la Reuniunea miniştrilor Apărării din statele membre ale NATO, susţinerea României pentru obiectivele alianţei privind partajarea echitabilă a responsabilităţilor, transmite Agerpres.

Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -

Evenimentul, desfăşurat la sediul Alianţei Nord-Atlantice din Bruxelles, a fost organizat în pregătirea Summitului NATO de la Haga, care va avea loc în perioada 24 – 26 iunie, fiind dedicat consolidării posturii de descurajare şi apărare a alianţei, precizează un comunicat al Ministerului Apărării Naţionale.

Conform sursei citate, „în cadrul sesiunii dedicate apărării colective, ministrul Angel Tîlvăr a exprimat susţinerea României pentru obiectivele NATO privind partajarea echitabilă a responsabilităţilor, subliniind că, în actualul context de securitate, statele europene trebuie să îşi crească contribuţia la descurajarea şi apărarea NATO”.

Discuţiile au arătat o susţinere largă a acestui obiectiv, în conformitate cu ţintele de capabilităţi pentru 2025, iar, în context, ministrul român şi-a exprimat susţinerea pentru propunerile secretarului general al NATO pe dimensiunea de sporire a investiţiilor în apărare, mai precizează MApN.

De asemenea, Tîlvăr a evidenţiat rolul strategic al regiunii Mării Negre pentru securitatea întregului spaţiu euroatlantic, în condiţiile deteriorării mediului de securitate generat de războiul de agresiune al Federaţiei Ruse împotriva Ucrainei.

Totodată, discuţiile au vizat noi ţinte de capabilităţi, mai ales pe apărarea aeriană şi antirachetă, capabilităţi cu rază lungă de acţiune, logistică şi întărirea forţelor terestre, precum şi accelerarea procesului de modernizare a forţelor aliate.

„Îndeplinirea acestor cerinţe de dezvoltare a capabilităţilor necesită eforturi financiare suplimentare la nivelul NATO, angajamente care vor fi andorsate la nivelul şefilor de stat şi guvern cu prilejul Summitului de la Haga”, a mai arătat MApN.

Reuniunea miniştrilor Apărării a reprezentat „un pas important în procesul de adaptare şi întărire a NATO”, se arată în comunicat.

„Summitul de la Haga va aduce în atenţie un nou Plan de Investiţii în Apărare, menit să crească producţia industriei de apărare a statelor aliate. România, alături de ceilalţi aliaţi, contribuie activ la conturarea unei Alianţe mai puternice, mai adaptate şi mai pregătite să răspundă provocărilor prezentului şi viitorului”, mai transmite MApN.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Citește și

Top Articole