Home » Articole » Surse: percheziții în dosarul morții Rodicăi Stănoiu, acasă la decedată

Surse: percheziții în dosarul morții Rodicăi Stănoiu, acasă la decedată

6420
Surse: percheziții în dosarul morții Rodicăi Stănoiu, acasă la decedată
Ascultă articolul

Cazul morții fostului ministru al Justiției, Rodica Stănoiu, nu pare să fi fost închis odată cu dezhumarea cadavrului și efectuarea necropsiei. Potrivit unor surse judiciare, la această oră au loc percheziții la domiciliul Rodicăi Stănoiu, efectuate de către Poliția Ilfov, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Ilfov.

Nu sunt clare la acest moment obiectivele acestei percheziții, dar sursele spun că se caută, printre altele, dispozitive electronice, date fiind informațiile că partenerul acesteia, mai tânăr cu 50 de ani decât ea, ar fi preluat controlul asupra telefoanelor sale.

- articolul continuă mai jos -

Cadavrul fostului ministru al Justiției Rodica Stănoiu a fost deshumat, lunea trecută, din dispoziția procurorului care instrumentează dosarul de moarte suspectă a acesteia, au declarat atunci surse judiciare pentru G4Media.

Trupul a fost dus la Institutul de Medicină Legală pentru efectuarea necropsiei.

Procurorii din Ilfov au deschis un dosar de moarte suspectă în cazul decesului Rodicăi Stănoiu, fost ministru al Justiției. Procurorii ar fi cerut mai multe documente medicale de la spitalele unde a fost internată Rodica Stănoiu, potrivit surselor G4Media.

Necropsia cadavrului fostului ministru PSD al Justiției Rodica Stănoiu nu a indicat leziuni care să indice o legătură directă cu decesul, au declarat pentru G4Media surse apropiate investigațiilor.

Potrivit surselor citate, rezultatul preliminar la necropsie nu relevă leziuni, iar examenul toxicologic nu a relevat o moarte violentă. În concluzie, nu există leziuni care să indice o legătură directă cu decesul fostului ministru, potrivit surselor citate.

Oamenii legii s-au autosesizat după ce au apărut o serie de controverse în jurul morții acesteia. Iubitul cu 50 de ani mai tânăr ar fi externat-o din spital, iar fosta ministră avea urme vizibile de lovituri la cap și în zona ochilor.

Rodica Stănoiu, fosta ministră a Justiției în Guvernul Adrian Năstase și senator timp de trei mandate, a murit pe 3 decembrie, la vârsta de 86 de ani. Până în prezent, autoritățile nu au comunicat cauza oficială a decesului.

Conform unor surse neoficiale, Rodica Stănoiu ar fi fost internată la un spital din București cu câteva zile înainte de deces și ar fi prezentat urme vizibile de lovituri la cap și în zona ochilor.

Sursele mai menționează că fosta ministră ar fi fost externată pe semnătură de partenerul său de viață, cu 50 de ani mai tânăr, potrivit Antena3.

Apropiate surse indică faptul că, în ultimele luni, Rodica Stănoiu se izolase de prieteni și nu mai răspundea la telefon. Se mai spune că dispozitivul său mobil ar fi fost controlat de partenerul său. Aceste detalii rămân neconfirmate oficial.

Mulți dintre apropiați îl acuză pe partenerul acesteia că ar fi vrut să pună mâna pe averea ei.

Fostul ministru al Justiției nu a avut copii, însă ar avea doi nepoți.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole