Superliga: Poli Iaşi – Farul Constanţa 2-3, în etapa a 18-a. Este…

sursa foto: Inquam Photos / Alex Nicodim

Superliga: Poli Iaşi – Farul Constanţa 2-3, în etapa a 18-a. Este prima victorie a Farului după şase etape

Echipa Farul Constanţa a învins vineri seara, în deplasare, scor 3-2, formaţia Poli Iaşi, într-un meci din etapa a 18-a a Superligii. Oaspeţii au condus cu 3-0. Este prima victorie a Farului după şase etape, potrivit news.ro.

Farul a condus cu 2-0 după primul sfert de oră, prin golurile marcate de Budescu, în minutul 9, din pasa lui Rivaldinho, şi de Rivaldinho, în minutul 16. Imediat după reluare, Louis Munteanu a făcut 3-0 din pasa lui Budescu, şi meciul de la Iaşi părea jucat.Însă gazdele au redus din diferenţă prin Harrison, în minutul 56m, englezul profitând de o pasă a lui Luis Phelipe, iar în minutul 64 Alin Roman a marcat al doilea gol al echipei lui Leo Grozavu. Ieşenii au atacat şi au pus presiune pe apărarea campioanei, dar nu au reuşit să egaleze. Farul s-a impus cu 3-2 şi constănţenii sunt pe locul 7, cu 25 de puncte. Poli Iaşi se află pe locul 12, cu 19 puncte.

POLI IAŞI: S. Lung jr – Martac, Samayoa, Katanec (S. Buş 46), R. Ispas – A. Roman (R. Ion 88), Bordeianu (Jatoba 46), Marchioni – A. Dumitru (Stefanovici 46), Harrison, Luis Phelipe (A. Ciobanu 77). ANTRENOR: Leo Grozavu

FARUL: Aioani – Dussaut, Larie, M. Popescu, Kiki – Vînă, Artean, Grameni – Rivaldinho (D. Sîrbu 85), L. Munteanu (Mazilu 68), Budescu (Borgnino 68). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Cartonaşe gabene: A. Roman 45+2, Bordeianu 45+11, Ispas 70 / Rivaldinho 78, Gheorghe Hagi 89, Borgnino 89, Grameni 90+3, Aioani 90+8

Arbitri: Szabolcs Szabo – Ferencz Tunyogi, Stelian Slabu – Lucian Rusandu

Arbitri VAR: Ionuţ Coza  – Vlad Bârleanu

Observator: Ioan Costin Toma