Superliga: FC Hermannstadt – FCSB 2-2, în meci restanţă

sursa foto: Turnul Sfatului

Echipa bucureşteană FCSB a terminat la egalitate joi, în deplasare, scor 2-2, cu formaţia FC Hermannstadt, într-o restanţă din etapa a cincea a Superligii, potrivit news.ro.

În restanţa din etapa a cincea, bucureştenii au deschis scorul la Sibiu, prin Compagno, în minutul 8, dar golul a fost anulat. Gazdele au răspuns printr-o ratare uriaşă a lui Daniel Paraschiv, în minutul 10, iar în minutul 13 Silviu Balaure a deschis scorul pentru Hermannstadt. În minutul 28 Andrea Compagno a obţinut un penalti, după un contact cu portarul Căbuz, iar atacantul italian a transformat cu siguranţă, egalând în minutul 31. FCSB a întors rezultatul după pauză, în minutul 48, când Valentin Creţu a centrat şi Compagno a reuşit „dubla”. Elevii lui Marius Măldărăşanu au egalat în minutul 63, din penalti. Dawa a faultat în careu, a fost eliminat şi Daniel Paraschiv a executat lovitura de pedeapsă. Tîrnovanu a apărat, dar balonul respins a ajuns tot la Paraschiv care a înscris pentru 2-2. În minutul 90+2 Gabi Iancu a lovit transversala cu un şut, însă s-a terminat la egalitate, 2-2, şi FCSB are 22 de puncte după 9 etape, fiind lider în Superligă. Hermannstadt este pe locul 5, cu 13 puncte.

HERMANNSTADT: Căbuz – Butean, M. Găman, Ionuţ Stoica, Medina – Dr. Iancu (Bucuroiu 76), Mino Sota, Baba Alhassan (Biceanu 84) – S. Balaure (G. Iancu 70), D. Paraschiv, Neguţ (P. Petrescu 76). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

FCSB: Târnovanu – V. Creţu, Dawa, Haruţ, Radunovic – Djokovic (Lixandru 46), Şut (Ovidiu Popescu 46), Olaru – Al. Băluţă (Fl. Coman 46), Compagno (Miculescu 79), Oct. Popescu (Radaslavescu 88). ANTRENOR: Elias Charalambous

Cartonaşe galbene: D. Iancu 19, Neguţ 45 / Radunovic 11, Octavian Popescu 45+1, V. Creţu 78

Arbitri: Viorel Flueran – Ferencz Tunyogi, Marius Badea – Andrei Moroiţă

Arbitri VAR: Florin Andrei – Valentin Ionel Dumitru

Observator: Octavian Şovre