
Străzi inundate în municipiul Iaşi, în urma unei ploi torenţiale / Pe DN28, în zona localităţii Strunga, intervin echipele Secţiei Drumuri Naţionale (SDN) Iaşi pentru degajarea copacilor rupţi şi a crengilor căzute pe marginea carosabilului
Mai multe străzi din municipiul Iaşi au fost inundate în urma unei ploi torenţiale care a durat aproape o oră. A fost afectată inclusiv zona centrală a oraşului, unde sistemul de canalizare nu a făcut faţă precipitaţiilor abundente, transmite News.ro.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
Mai multe pasaje din municipiu au devenit impracticabile, iar circulaţia rutieră a fost îngreunată.
Autorităţile locale au anunţat că echipe de pompieri intervin pentru evacuarea apei, dar şi pentru sprijinirea locuitorilor afectaţi.
Probleme au apărut şi în zona municipiului Paşcani, unde mai mulţi copaci au căzut pe carosabil din cauza unei furtuni puternice.
Potrivit Prefecturii judeţului Iaşi, în zona localităţii Strunga, pe sectorul de drum naţional DN 28, intervin echipele Secţiei Drumuri Naţionale (SDN) Iaşi pentru degajarea copacilor rupţi şi a crengilor căzute pe marginea carosabilului, ca urmare a manifestărilor meteo severe din cursul zilei.
Totodată, se desfăşoară operaţiuni de curăţare a carosabilului, în scopul îndepărtării materialului vegetal şi a noroiului acumulat, care pot afecta siguranţa circulaţiei.
În municipiul Iaşi a fost cod portocaliu de furtună, în timp ce în zona Paşcani a fost instituit pentru câteva zeci de minute codul roşu.
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen BankCitește și...
Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.