Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Lando Norris a cucerit titlul mondial din Formula 1, iar britanicul a scos în evidență rolul important avut de coechipierul Oscar Piastri în ultima etapă de la Abu Dhabi. „A pornit pe pneuri dure pentru a-l împinge pe Max să facă ceva (n.r. să greșească cumva)”, a transmis Lando despre tactica australianului.
Norris și Piastri au colaborat bine, după cum spun oficialii McLaren. Echipa „papaya” a dorit să le ofere până la sfârșit șanse egale în lupta pentru titlul din F1, iar în cele din urmă Lando a reușit să oprească seria câștigătoare a lui Verstappen.
După cursa din Abu Dbabi, Norris a precizat că tactica McLaren a fost aceea ca Piastri să plece pe pneuri dure și să pună constant presiune pe Max, în speranța că acesta va comite o greșeală.
Australianul a încheiat în cele din urmă cursa pe locul al doilea, iar Norris pe trei, suficient pentru ca britanicul să devină noul campion mondial din F1.
După cursa din Abu Dhabi, Lando Norris i-a mulțumit coechipierului Oscar Piastri pentru ajutor.
La începutul cursei, în virajul 9, Piastri l-a depășit pe Norris și a plecat pe urmele lui Verstappen. Lando vorbește despre o tactică a echipei „papaya”.
„Nu a existat un plan exact, dar am fost foarte fericit să-l las pe Oscar să treacă”, a declarat campionul piloților de F1 pentru Sky Sports F1.
„A pornit pe pneuri dure pentru a-l împinge pe Max să facă ceva. Oscar a avut o contribuție importantă la succesul meu și trebuie să-i mulțumesc pentru asta”, a transmis Lando Norris.
„Voiam ca Oscar să câștige la Abu Dhabi. Aș fi fost și mai fericit să-l văd pe Oscar pe treapta cea mai înaltă, pentru că și-ar fi îndeplinit obiectivul de a termina pe locul al doilea (n.r. în campionat), iar eu mi-aș fi îndeplinit și eu obiectivul.
Așadar, este păcat că nu a fost așa și, sincer, speram cu adevărat să se întâmple asta”, a concluzionat Norris, conform sursei citate.
După 17 ani de secetă, McLaren a reușit un nou titlu mondial la piloți. Ultimul campion al echipei de la Woking era Lewis Hamilton, în 2008.
În acest sezon, McLaren a reușit o dublă spectaculoasă: Norris campion, iar echipa a triumfat la constructori (pentru al doilea al consecutiv).
Prima etapă oficială din noul sezon de Formula 1 va avea loc în weekendul 6-8 martie 2026. Înainte vor fi două teste în Sakhir, Bahrain. (11-13 februarie, respectiv 18-20 februarie).