Home » Articole » Sorin Grindeanu: PSD merge la viitoarele consultări cu multe opțiuni, dar nu facem guvern cu AUR sau cu Ilie Bolojan. Premier PSD e o soluție. Nu exclud guvern politic cu premier tehnocrat. Bolojan nu știe economie, a avut plan de sărăcire națională

Sorin Grindeanu: PSD merge la viitoarele consultări cu multe opțiuni, dar nu facem guvern cu AUR sau cu Ilie Bolojan. Premier PSD e o soluție. Nu exclud guvern politic cu premier tehnocrat. Bolojan nu știe economie, a avut plan de sărăcire națională

10829
Sursa foto: INQUAM Photos / Octav Ganea
Ascultă articolul

Sorin Grindeanu a anunțat miercuri după ședința PSD că va merge la consultări la Cotroceni cu mai multe opțiuni. El a spus că PSD ar putea propune premierul, dar ar putea accepta și un premier tehnocrat. El l-a atacat pe premierul demis Ilie Bolojan, pe care l-a acuzat că a avut ”un plan de sărăcire națională”.

  • România astăzi e în criză economică. Bolojan a dus România pe locul 2 la scădere economică. În plus, avem inflație mai mare decât Ucraina, o țară aflată în război de 4 ani
  • Nici în pandemie situația economică nu a fost așa de gravă, și nici în criza financiară din 2009-2010
  • Experimentul premierului demis Bolojan a fost un plan de sărăcire națională: o inflație cu 2 cifre, scădere de 4,5% a economiei în cele 10 luni de guvernare, putere de cumpărare prăbușită
  • Azi mă adresez românilor, nu armatei de bolojani: vă rog să vă imaginați ce ar însemna încă un an de guvernare de același tip
  • Bolojan se adâncește în propriile minciuni când spune cum a diminuat deficitul: printr-un artificiu contabil și amânând plăți și punând presiune pe bugetul de anul acesta
  • Regret că nu am fost mai fermi mai devreme și nu am oprit mai devreme acest management prost
  • Pe Ilie Bolojan nu l-a demis Parlamentul, l-a demis Institutul Național de Statistică azi prin datele publicate. Vedem o economie în comă, vedem circ și bălăcăreală. Se pare că e pus în pericol SAFE printr-o ordonanță ilegală. Un om care zâmbea larg acum 10 ani sub sigla USL ne spune că e imaculat și că s-a reformat. Bolojan e la putere din 2007, de când era secretar general al guvernului Tăriceanu
  • Bolojan a spus că PSDismul e o boală. Ce a uitat să spună din invidie e că partidul pe care îl conduc eu a dus România în UE, NATO și Schengen
  • Bolojan vorbește de sinecuri când și-a dus finul parlamentar, finul care a falsificat legitimații de student
  • Să vorbești de penali când ai 3 lideri penali – Tulcea, Sălaj și Iași
  • Acest reformat de rit nou se ascunde și tace față de ce am spus la moțiune dacă îi spui de apropiații lui plantați în toate instituțiile statului, precum dl Foghiș, care are doar de la SAPE 10.000 de euro pe lună
  • Dacă minți zilnic și vii cu abordări ca ale lui Bolojan, nu repară economia. Nici măcar aplauzele puse în scenă de niște oameni de afaceri care primesc bani publici la Oradea
  • Mă refer și la doamna vicepremier Oana Gheorghiu: dacă ați admis că doriți consultanță de la procurori ca să învățați cum să trimiteți oamenii la pușcărie fără probe, asta e bolșevism
  • Ilie Bolojan va pleca, oricât ar încerca să-l țină în geam ca pe bătrâni. Game over
  • Ce trebuie să facem noi rapid e să avem soluții. PSD – asta am discutat mai devreme – merge la viitoarele consultări formale sau informale cu multe opțiuni pe masă din dorința de a găsi o soluție rapidă. Avem acele lucruri peste care nu putem trece, dar în rest suntem deschiși la găsirea soluțiilor. Vom prezenta în zilele următoare și soluțiile economice pentru viitorul guvern
- articolul continuă mai jos -

Întrebări din partea jurnaliștilor:

Q: Știți cine o sună din PNL pe Lia Olguța Vasilescu?

A: Președintele PNL Prahova, Mircea Roșca.

Q: Ați discutat cu Kelemen Hunor și Varujan Pambuccian. Aveți discuții și cu parlamentari PNL care să susțină un guvern PSD-UDMR?

A: Nu am avut discuții și nu o să am discuții. Nu pot trata cu lipsă de respect celelalte partide

Q: Cum arată un guvern stabil?

A: Un guvern stabil e unul cu majoritate clară, nu de conjunctură. La asta cred că s-a referit și președintele Dan. Mandatul cu care mergem noi e destul de larg. Nu facem majoritate cu AUR. Nu există varianta de a mai susține Ilie Bolojan premier. Nu vom susține un guvern minoritar PNL-UDMR.

USR s-a construit pe trei principii – fără penali în funcții publice, fără pensii speciale, plăcuță suedeză despre PSD. Cred că grupul PACE plus nou grup UNIT au mai mulți parlamentari decât USR. Au avut în aceste zece luni o voce mai puternică decât a lor, a lui Ilie Bolojan, care a înjurat PSD mai mult decât ei. De aceea apare această disperare a USR, că își pierd principala gură de tun, pe Bolojan. Fără USR se poate sigur (guvernare – n.red.)

Q: Ați accepta guvern cu miniștri tehnocrați, nu doar premier tehnocrat?

A: Nu e o variantă pe care să o preferăm, nu e de dorit. Vine o perioadă în care trebuie asumate anumite decizii.

Q: Ar trebui să răspundă Bolojan pentru abuzul cu OUG adoptat după moțiunea de cenzură?

A: Eu nu sunt procuror. Sunt alte instituții în stat care urmăresc dacă s-a respectat legea. Dacă nu s-a respectat legea, cei care nu au respectat vor plăti

Q: Veți merge la Cotroceni cu propunere de premier Sorin Grindeanu?

A: Am luat în calcul o abordare care include acest lucru. E și o variantă care poate duce la premier PSD, premier pe care îl desemnează PSD în forurile statutare.

Q: Dar nu v-au propus colegii în ședință?

A: Am decis să fim maturul din încăpere. Datele economice ne arată că ce am spus noi de luni de zile are bază și argumentele pentru schimbarea lui Ilie Bolojan le vedem azi.

Q: Guvern minoritar cu premier PSD e o variantă?

A: Nu ne dorim așa ceva. Președintele a spus că vrea un guvern stabil și o majoritate clară. Mai bine mai stai o săptămână și găsești o soluție stabilă decât să ai o soluție de conjunctură care în septembrie duce la o nouă moțiune de cenzură

Q: Șerban Matei de la BNR e o soluție de premier?

A: Nu îl cunosc

Q: Deci Lia Olguța Vasilescu nu a sunat lideri PNL?

A: Păi asta cred că a dovedit ea

Q: Senatorii PSD din Senat au votat un proiect care abrogă legile privitoare la antisemitism. De ce?

A: Nu am cunoștință de așa ceva. Probabil că e o scăpare, vom corecta în Camera Deputaților

Q: Grupul PES cere sancționarea premierului Netanyahu pentru ce a făcut în Gaza. Cum comentați?

A: Aici ne despărțim. Nu suntem pe aceeași linie. Sigur, cine încalcă legea trebuie să plătească. Dar poziția PSD a fost diferită de cea a grupului S&D. Dar ei știu, nu uitați că în februarie eu am fost în Israel și am fost în vizită la premierul Netanyahu

Q: PSD ia în calcul să intre într-un guvern condus de premier tehnocrat?

A: Depinde cine e acel tehnocrat, pentru că e important și profilul lui. Eu am făcut un profil acum o săptămână, am spus că vreau un premier cu profil economic și care să știe că e premierul unei coaliții. Nu exclud, e o variantă mai bună decât un guvern cap-coadă tehnocrat. Dar depinde de persoană, evident

Q: Care ar trebui să fie principalele calități ale unui premier tehnocrat, ar avea forță politică?

A: Noi am venit anul trecut în coaliție cu bună credință pentru a repara lucruri pe care le-am făcut greșit împreună cu PNL în guvernele trecute. Din prima clipă, noi am fost priviți ca sac de box din partea lui Ilie Bolojan și a USR, dar și ca rezervor de voturi, când aveau nevoie de voturi la asumări. A fost o eroare a noastră. Principala vină e a lui Ilie Bolojan. De aceea vă spuneam că doresc un premier care să realizeze că ar fi premierul unei coaliții și nu al unei părți din coaliție, să știe economie. Ilie Bolojan nu știe economie, nu are nici cele mai mici cunoștințe. Îl contrazic pe prietenul Hunor, nu e o chestiune regională, toate țările din jur sunt pe creștere economică. E prost management

Q: Ați făcut o acuză gravă, că PNL a avut un plan de sărăcire deliberată a românilor. Cum așa?

A: Păi toți am sărăcit

Q: Nu știu dacă dvs ați sărăcit…

A: Am încercat să promovăm măsuri în sprijinul economiei reale, am fost blocați de dl Bolojan care a reușit să își impună viziunea cu forța. A reușit și ne-a dat deșertul de care aminteam mai devreme. Noi am încerca să fim vocea rațiunii în acest guvern, dar când premierul a ales calea austerității brutale ne-am lovit de un zid. Am avertizat de luni de zile că lucrurile vor arăta rău, INS ne-a dat dreptate

Q: De ce vă închideți comentarii pe facebook, dvs și liderii PSD?

A: Am mai trăit perioada asta în 2024, sunt boți, roboți și tiriboți. Nu înseamnă cu nu sunt și oameni reali, sunt un om deschis la critici.

Q: Adică credeți că PNL are o campanie similară cu a lui Călin Georgescu în 2024?

A: Păi nu tot PNL i-a făcut campanie lui Călin Georgescu în 2024? E aceeași firmă, nu e un secret

Q: Ați fost la guvernare în această perioadă. PSD se disculpă total?

A: Evident că nu putem spune ca n-am fost parte. Dar vă rog să vă uitați în urmă, am încercat mereu să atenuăm efectele acestor politici ale lui Ilie Bolojan. Nu fugim de răspundere, dar răspundere principală cade pe umerii lui Bolojan

Q: Considerați că Marcel Ciolacu are o parte de vină pentru situația de acum?

A: Eu am făcut parte din acel guvern. Miniștrii finanțelor erau de la PNL. Am fost patru premier de la PNL de când a început procedura de deficit excesiv. Am fost ministrul cu cei mai mulți km de autostradă, circa 400 km. Știu că sunt unii acum la Ministerul Transporturilor și caută acte din mandatul meu. Poate așa învață cum se fac autostrăzi

Q: Se analizează în aceste zile un scenariu în care președintele vine cu un premier tehnocrat apropiat de USR pentru a-i obliga pe USR să susțină coaliția. Ați fi de acord?

A: Eu v-am spus ce înseamnă în mare acest scenariu. Din perspectiva noastră contează foarte mult acea persoană.

Q: Dacă vine președintele cu un premier liberal, altul decât Bolojan?

A: Eu nu vorbesc în numele președintelui sau al altor partide. E treaba lor cum își gestionează treaba intern

Q: De ce nu dați o lege care să elimine nedreptățile de care vorbiți?

A: Am evitat un astfel de proiect ca să nu apară o avalanșă de proiecte. Mai sunt importante și programe abandonate în acești ani, care au dus la dezvoltare economică. Bolojan diferă de Dragnea foarte mult, în 2017 am avut cea mai mare creștere economică din Europa.

Q: Scenariul cu un premier venit de la BNR e pe masă?

A: Aș specula dacă aș vorbi. Nu exclud, dar nu vreau să speculez

Q: Scădeți TVA?

A: Merită să ne gândim. Poate că a avut dreptate președintele anul trecut

Q: Credeți că INS măsluiește cifrele?

A: Îi creditez cu bună credință

Q: Nicușor Dan a spus că prima întrebare adresată liderilor va fi dacă au o majoritate în parlament. Aveți o majoritate?

A: Cred că prima rundă de întâlniri formale de la Cotroceni va fi, dacă nu se degajă rapid o soluție, va fi o rundă în care să aflăm și noi mai multe

Comentarii
  • Grindene, tu erai la pescuit cu dracnea, erai un cățeluș neînsemnat pe vremea aceea, lingeai ghetele vreunui comunist acoperit.

  • Ce repede și-a scos epoleții de sub sacou!

  • Grindeanu și PSD urinează pe eroii cazuti in Afganistan și Iraq

  • Tov. Grindeanu, Domnul Bolojan nu face alianța cu PSD ul , nu invers!!!

  • a uitat plimbaretul de nordis sa declare ceva? asta a mai fost premier si ministru, ce a facut real pentru Romania? Nimic bun , a servit doar partidul. esti expirat impreuna cu partidul din care faci parte! Du-teeeeeee tare!

  • Nu cred ca exista tara in lumea asta in care autorii jafului sa-i certe pe cei ce incearca sa repare dupa ei ! Suntem unici pe pamant ! Traiasca Partidu’ !

  • Viorel_Minculescu

    PSD a dat jos guvernul, PSD să guverneze minoritar cu susținerea AUR!
    Orice zice Grindeanu, noi stim că a făcut asta pentru interesele Rusiei (vrea să blocheze SAFE in România, să nu cumva să devenim o forță militară).

  • Ginda Nordis clovnul de serviciu ne zice ca a battut palma cu Simion pentru o solutie mai buna decat el si Simion, care o fi aia, nu stie nimeni, se cred la.improvizatie la teatru la liceu

  • Exact Delehamite

    Inca niste grimase, tras aer printre masele, pendulat pe calcaie varf, cine stie, poate convinge.

    Eu vreau sa-mi dea Nicu reteta lui pt greata, ca sunt la limita.

  • Borfaşii din psd au plan de umplere a cutiilor de pantofi, dar numai la vârfurile psd. Dacă Bolojan nu este lăsat nici acum să continue ‘săpăturile’ în documentele ministerelor şi eventual publicarea acelor documente, chiar suntem proşti.

  • Popa Buchholzer Marius

    Rama Nordis!

  • Popa Buchholzer Marius

    Dupa lautareala Ciuca-Ciolanu, cu Ciolanu mare macro-economat in devenire, ce sa vezi? A venit decontul. Si cum Grindeanu s-a inghesuit la guvernare de striga din toti plamanii „Luati guvernarea de pe mine c-o omor!”, a venit decontul sindrofiilor! Acum, ce sa vezi? Aceeasi manea reinterpretata. Cand zbura cu NORDIS nu mai era saracie! Acum nu-i mai ajunge de la avans la lichidare!

    Mare om, mare caracter, mare fanfaron!

  • Grindene,citește comentariile de aici și din alte părți și trage concluziile.Politic,ești mort.Sper să vină vremea să fiți trași la răspundere pentru ceea ce ați făcut și ați furat.

  • Câteva demistificări la minciunile lui Grindă:
    1. Inflația. Dacă prețul energiei crește la scară mondială, trebuia Bolo cumva magic să contracareze? Într-o economie de piață? Când ai o politică de reducere a cheltuielilor statului, crește inflația sau scade, Grindă? Mă refer la cea care nu mai ține de prețuri internaționale, cum ar fi chiria? Cine s-a opus la eliminarea posturilor de odihnă, pensii nesimțite, cumulare pensie -salariu? Deci cine s-a opus scăderii inflației?
    2. Creștere economică. Dacă cineva se împrumută pe brânci, și aruncă bani în stânga și dreapta, da, ai creștere economică. Dar e sustenabilă? Nu e. Bolojan vrea să aducă economia la o stare sustenabilă, de unde urmează creștere organică, și nu alimentată de împrumuturi. Asta duce și la reducerea de deficite, bugetare și balanță de plăți.
    3. „și-a dus finul parlamentar” – după câte îmi amintesc eu parlamentarii sunt aleși în România.
    4. 3 lideri penali. Nu cunosc situația a toți 3, dar prefectul Sălaj e înapoi în funcție. Da, știm, PNL are uscăturile lui. Hai să comparăm PNL cu PSD, și atunci dacă Bolo nu poate fi premier datorită uscăturilor, unde stai tu Grindă? Să nu uităm că pupai la Dragnea cu sârg, care e cel mai mare penal. Bolo încearcă să scape de penali, tu îi protejezi Grindă.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole