VIDEO Sorana Cîrstea în sferturile de finală la US Open. Victorie categorică…

VIDEO Sorana Cîrstea în sferturile de finală la US Open. Victorie categorică împotriva Belindei Bencic

Sorana Cîrstea (33 de ani, locul 30 în clasamentul WTA() a ajuns duminică în sferturile de finală ale US Open, turneu de tenis de Mare Șlem, după o victorie categorică împotriva Belindei Bencic, jucătoare din elveția aflată pe locul 13 WTA şi cap de serie 15. Cîrstea a trecut de Bencic cu 6-3, 6-3.

Cîrstea a trecut de Bencic în două seturi și mai are de trecut două hopuri pentru a ajunge în finală. Ea o va întâlni în sferturile de finală de la US Open pe Karolina Muchova (Cehia, locul 10 WTA), care a trecut în treei seturi de chinezoaica Wang Xin.

Românca a avut un joc mult mai agresiv și mai precis decât al rivalei, cu 5 ași față de zero ai lui Bencic și 3 urcări câștigătoare la fileu, față de una singură.

Sorana a avut 16 lovituri direct câștigătoare, față de cele 13 ale adversarei, și doar 14 erori neforțate, față de 32 ale lui Bencic, potrivit statisticii oficiale.

Cu această performanță, Sorana Cîrstea și-a egalat cea mai bună performanță din carieră – sfert de finală la Roland Garros în 2009, când a fost învinsă de Samantha Stosur, scor 6-1, 6-3.

Cîrstea şi-a asigurat deja un premiu de 455.000 de dolari şi 430 de puncte prin performanța obținută la US Open.

Cariera Soranei Cîrstea, care părea în urmă cu câțiva ani să intre în anonimat, a întrat pe o pantă ascendentă după ce a început colaborarea cu antrenorul suedez Thomas Johansson, la finalul anului trecut. Românca, intrată de ani buni într-un con de umbră, a făcut unele dintre cele mai bune jocuri ale carierei.