Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Numărul de sirieni care au depus o cerere de azil în Uniunea Europeană (UE) a scăzut puternic la începutul acestui an, consecinţă directă a răsturnării regimului lui Bashar al-Assad, potrivit unei agenţii europene specializate, informează luni AFP, potrivit Agerpres.
În februarie, 5.000 de sirieni au solicitat azil în Europa, un nivel istoric scăzut şi inedit după peste zece ani, arată luni agenţia Uniunii Europene pentru azil. Această cifră reprezintă o scădere de 70% în raport cu octombrie 2024.
Căderea regimului lui al-Assad în decembrie a dus la o „schimbare considerabilă” a situaţiei privind azilul în Europa, afirmă agenţia. Până acum, sirienii erau principalii beneficiari de protecţii acordate în cele 27 de state membre ale UE.
„Cele mai recente statistici asupra dreptului de azil arată în ce măsură stabilitatea în alte regiuni este importantă pentru Europa”, a subliniat comisarul european pentru afaceri interne şi migraţie Magnus Brunner.
Numeroase ţări europene, printre care Germania, au decis să suspende examinarea solicitărilor de azil ale sirienilor la scurt timp după prăbuşirea regimului Assad.