Situație unică în ciclism: Ciclistul Adam Yates a câștigat în fața fratelui…

Foto. Turul Franței / Facebook

Situație unică în ciclism: Ciclistul Adam Yates a câștigat în fața fratelui său geamăn prima etapă din Turul Franței

Ciclistul britanic Adam Yates (Team Emirates) a câștigat prima etapă a Turului Franței, în circuit la Bilbao pe 182 de kilometri, și a preluat tricoul galben de lider al clasamentului general, transmite RFI România.

Pe locul doi s-a clasat fratele său geamăn, Simon (Team Jayco Alula), urmat de liderul Team UAE, slovenul Tadej Pogacar.

A fost pentru prima oară în istoria ciclismului mondial când doi frați gemeni au evadat din pluton într-o cursă majoră. Adam și Simon, altfel rivali în echipe diferite, s-au desprins la 7,5 km de sosire și nu au putut fi prinși.

O luptă epică a avut loc între cei doi în ultimul kilometru, în ușoară ascensiune, când Adam Yates s-a desprins și a sosit cu patru secunde avans față de fratele său geamăn.

Adam Yates, care la vârsta de 30 de ani câștigă prima sa etapă în Turul Franței, îmbracă primul tricou galben de lider al clasamentului general și cu bonificația de 10 secunde are un avantaj de opt secunde față de fratele său Simon.