Home » Articole » Situaţie jenantă pentru Viorica Dăncilă: ambasadorul Vaticanului în România o contrazice şi spune că vizita Papei va fi anunţată de Preşedinţie

Situaţie jenantă pentru Viorica Dăncilă: ambasadorul Vaticanului în România o contrazice şi spune că vizita Papei va fi anunţată de Preşedinţie

Situaţie jenantă pentru Viorica Dăncilă: ambasadorul Vaticanului în România o contrazice şi spune că vizita Papei va fi anunţată de Preşedinţie
Ascultă articolul

Situaţie fără precedent pentru un înalt demnitar român, după ce ambasadorul Vaticanului la Bucureşti a contrazis-o public pe Viorica Dăncilă legat de vizita Papei Francisc la Bucureşti. După ce Dăncilă a declarat într-un interviu la Antena 3 că Papa i-a spus că va veni în 2019 în România, nunţiul apostolic a transmis că atunci „când se va stabili vizita Papei Francisc în țara noastră, anunțul acesteia va fi făcut simultan de cele două părți: Statul Vatican și Președinția României. Comunicatul de azi al Sf. Scaun nu face vreo referire la viitoarea vizită”.

- articolul continuă mai jos -

Mesajul nunţiului apostolic (ambasadorul Vaticanului) a fost transmis de Francisc Doboş, purtătorul de cuvânt al Arhidiecezei Catolice Bucureşti.

Reamintim că Viorica Dăncilă a fost vineri într-o vizită la Vatican, unde s-a întâlnit cu Papa Francisc. Imediat după întâlnire, Dăncilă a dat un interviu la Antena 3 unde a relatat extrem de multe aspecte discutate cu Papa, un comportament neobişnuit pentru acest nivel diplomatic.

Foto: Gov.ro

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole