Simona Halep a câștigat al 24-lea turneu WTA din carieră, la Toronto/…

sursa foto: Facebook/ WTA

Simona Halep a câștigat al 24-lea turneu WTA din carieră, la Toronto/ Halep va urca pe locul 6 în clasamentul mondial

Simona Halep a câștigat al 24-lea turneu din carieră, la Toronto. Halep va urca pe locul 6 în clasamentul WTA.

Românca a învins-o pe brazilianca Bia Haddad Maia în trei seturi (6-3, 2-6, 6-3) într-un meci care a durat 2 ore și 18 minute.

Meciul a început cu trei gameuri consecutive câștigate de sportiva din Brazilia, după care Simona Halep nu a mai pierdut niciun game, închizând setul la 6-3.

Al doilea set a fost controlat de la cap la coadă de sportiva braziliană, însă Simona Halep a reușit să se impună în final câștigând al treilea set cu 6-3, deși a avut 9 duble greșeli la serviciu.

Este pentru a treia oară când Simona Halep câștigă turneul canadian. Haddad este prima jucătoare de tenis din Brazilia (1,85 m) care ajunge într-o finală a unui turneu WTA 1000.

În urma victoriei de la Toronto, românca va reintra în top 10 și va ajunge pe locul 6 în clasamentul WTA.

Simona Halep i-a mulţumit antrenorului Patrick Mouratoglou pentru încrederea arătată, spunând că speră că l-a făcut mândru pe antrenor. Halep a menţionat că meciul cu Beatriz Haddad Maia a fost “o luptă dură”, scrie News.ro.