Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Purtătorul de cuvânt al Partidului Popular European (PPE), Siegfried Mureșan, a anunțat luni noaptea pe Facebook că negocierile dintre statele membre pentru bugetul UE 2019 s-au încheiat fără rezultat, acuzând Austria că nu a putut obține consensul necesar.
”Cine este responsabilul principal? Președinția Austriacă a Uniunii Europene, care nu a reușit să producă consens între cele 28 de state și să aibă o poziție acceptabilă pentru Parlamentul European. Ce înseamnă asta? Înseamnă că se reia procedura bugetară de la zero”, a scris Mureșan.
”Riscul e să intrăm în anul 2019 fără un buget adoptat al UE. Ce înseamnă asta pentru Președinția Română a Consiliului UE? Înseamnă că trebuie să fie pregătită să gestioneze o situație de criză, dacă nu vom avea acord până la 31 decembrie. E pregătită?”, a mai scris pe Facebook europarlamentarul liberal.
Romania nu e in stare sa construiasca trei spitale, de unde sa gestioneze o criza bugetara la nivel UE?
Sunati-l pe Putin.
Austria, numele de cod al lui Dragnea.