Home » Articole » Ședința de Guvern va avea loc joi de la ora 11 / Miniștrii PSD urmează să demisioneze până atunci

Ședința de Guvern va avea loc joi de la ora 11 / Miniștrii PSD urmează să demisioneze până atunci

912
Ședința de Guvern va avea loc joi de la ora 11 / Miniștrii PSD urmează să demisioneze până atunci
sursa foto: Guvernul României
Ascultă articolul

Ședința de Guvern va avea loc joi de la ora 11, a anunțat Biroul de presă al Executivului. Miniștrii PSD urmează să demisioneze până atunci, după cum a decis Biroul Politic Național (BPN) al PSD, potrivit surselor G4Media.

După demisiile miniștrilor PSD, premierul Ilie Bolojan urmează să numească interimari pe portofoliile respective din rândul miniștrilor PNL, USR și UDMR care dețin celelalte portofolii din Guvern. Aceste propuneri vor fi trimise președintelui Nicușor Dan, care are atribuția de a semna decretele privind demisiile miniștrilor PSD și numirea celor care asigură interimatul pentru 45 de zile.

- articolul continuă mai jos -

Portofoliile din Guvern deținute de PSD sunt:

  • Marian Neacșu – vicepremier
  • Ciprian Șerban – ministrul Transporturilor
  • Radu Marinescu – ministrul Justiției
  • Florin Barbu – ministrul Agriculturii
  • Bogdan Ivan – ministrul Energiei
  • Alexandru Rogobete – ministrul Sănătății
  • Florin Manole – ministrul Muncii

Știri video

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole