Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Armata rusă a anunţat luni că a efectuat cu succes un nou tir cu o rachetă de croazieră hipersonică Zircon, în contextul unei curse de asemenea gen de arme pe care Moscova le consideră „invincibile”, scrie La Libre Belgique, citată de Rador.
Acest anunţ vine după recenta publicare în media americane a unor informaţii potrivit cărora China a testat în această vară o rachetă hipersonică capabilă să lanseze la rândul ei un proiectil, o tehnologie de care nici Statele Unite, nici Rusia nu dispun actualmente.
Armata rusă a anunţat la rândul ei într-un comunicat că a tras o rachetă Zircon de pe fregata Amiral Gorşkov asupra unei ţinte în apele Mării Albe, în Arctica.
Tirul „a fost considerat reuşit”, ţinta, situată la peste 400 km „fiind distrusă”, subliniază comunicatul.
Un video, făcut public de ministerul Apărării, a arătat racheta luându-şi zborul într-o izbucnire de lumină şi urmată de o dâră de fum în toiul nopţii.
Primul tir oficial cu o rachetă Zircon datează din octombrie 2020, preşedintele Vladimir Putin salutând atunci un „mare eveniment”. Alte teste au avut loc de atunci, mai exact de pe fregata Amiral Gorşkov şi de pe un submarin scufundat.
Ultimul tir test de acest gen datează din 18 noiembrie. În contextul tensiunilor cu ţările occidentale, în special cu Statele Unite, Rusia şi-a înmulţit în ultimii ani anunţurile privind punerea la punct a unor arme prezentate de dl Putin ca „invincibile”, la fel ca Zircon.
Cu o rază de acţiune maximă de circa 1.000 de kilometri, cu aceasta urmează să fie echipate nave de suprafaţă şi submarinele flotei ruse.
Primele rachete hipersonice de nouă generaţie Avangard, capabile să atingă o viteză de Mach 27 şi să-şi schimbe direcţia şi altitudinea au fost puse în serviciu în armata rusă în decembrie 2019.
Rusia caută sa dezvolte arme utilizabile în spaţiu.
Ea a recunoscut recent că a pulverizat un satelit sovietic vechi de pe orbită, suscitând îngrijorarea Occidentului care a acuzat-o că a pus în pericol Staţia Spaţială Internațională (ISS) producând un nor de deşeuri.
Sursa: La Libre Belgique/ Rador/ Traducere: Gabriela Sîrbu
Iar testează rusia rachețele? Le plac mult rachețelele…..și propaganda cap vid…..atât le-a mai rămas, o nație chiar mai tristă ca Românica.
Dragii mei daci (liberi)
Nu vă speriați !
Asta este cu scopul de a întări faptul că „Rusia este interesată să menţină relaţii pragmatice de bună vecinătate cu România, reciproc avantajoase”
https://www.g4media.ro/ambasadorul-rusiei-valery-kuzmin-rusia-este-interesata-sa-mentina-relatii-pragmatice-de-buna-vecinatate-cu-romania-reciproc-avantajoase.html
Rachetelele lor prin anii 50-60 au ajuns pana la Venus, ciobane.
Tu cu ce te mandresti, stanisoara?
Smecher Putin,la cati bani face cu vanzarea gazului la prostii din UE, e normal sa-si permita arme de top, la care NATO nici nu viseaza.
Putin invarte miliarde, tu cat primesti sa postezi comentarii in care-l pupi in dos? Asa-i ca te exploateaza?
Când auzi expresie de genul „armă invincibilă” ar trebui să îți zică bostanul ăla de cap că e propagandă rusofilă de două parale. Dar ești cam greu, totuși stai liniștit că majoritatea de aici sunt la fel.
Pentru cei ce nu inteleg avansul tehnologic al rusilor in domeniul rachetelor,un documentar despre un motor de racheta sovietic,nu va ambalati ca -i facut de americani 🥳
https://m.youtube.com/watch?v=AyBan_LTjvM
Ce poza! Ce propaganda. Ca si ARCA. Fum, lumina si vorbe mari. L-o filuat pe Popescu ARCA consultant? MACH27…cu vodca poate…
De aia ne spun toti: stati in casa, vaccinati-va, purtati masca pentru ca vine urgia. Magazinele, mall-uile se inchid la ora 18:00, deoarece noaptea este periculos sa umbli pe strada. Ori mori de Covid, ori de Zircon.
Domnu’jurnalist! Poate submarin aflat în imersiune, nu scufundat.
Propaganda
27 mach poate atinge doar în spațiul cosmic probabil
Se tot lauda cu arme ofensive dar nimic despre defensive
Cât despre precizie iar e cu semnul întrebării.
Nu mai zic de consumul de combustibil si mărimea rachete la care rusii sunt campioni
Bravo Rusia, bravo Putin!