Home » Analize » România intensifică legăturile diplomatice cu Azerbaidjan pentru diversificarea furnizării de gaze: președintele Iohannis a discutat cu omologul Ilham Aliyev

România intensifică legăturile diplomatice cu Azerbaidjan pentru diversificarea furnizării de gaze: președintele Iohannis a discutat cu omologul Ilham Aliyev

România intensifică legăturile diplomatice cu Azerbaidjan pentru diversificarea furnizării de gaze: președintele Iohannis a discutat cu omologul Ilham Aliyev
Foto: Administrația prezidențială din Azerbaidjan
Ascultă articolul

Președintele Klaus Iohannis a discutat marți cu omologul său azer Ilham Aliyev despre extinderea colaborării între cele două țări, potrivit unei postări pe Twitter a șefului statului.

Contactul între cei doi șefi de stat vine pe fondul discuțiilor tot mai dese la nivel guvernamental pentru încheierea unor contracte de livrare de gaze naturale din Azerbaidjan – unul dintre marii producători din Asia Centrală – către România, în încercarea de a scăpa de dependența de unicul furnizor extern de la acest moment, compania rusă Gazprom.

- articolul continuă mai jos -

Ministrul Energiei, Virgil Popescu, și reprezentanții marilor producători și distribuitori de gaze din România s-au întâlnit de mai multe ori în acest an cu oficialii azeri pentru a discuta despre posibila livrare de gaze în România.

Aceste livrări nu pot fi realizate însă fizic până când Bulgaria și Grecia nu finalizează un proiect de interconectare care să permită aducerea, prin conductele deja existente, a gazului natural din Azerbaidjan către România. Premierii Greciei și Bulgariei au promis că proiectul, întârziat deja șase ani, ar urma să fie gata la jumătatea acestui an.

Întârzierea proiectului dintre Grecia și Bulgaria a favorizat Gazprom, care a rămas singurul furnizor externe pentru România și Republica Moldova.

Gazele din Azerbaidjan au mai fost și în trecut o miză importantă pentru România, prin intermediul proiectului Nabucco, proiect abandonat în cele din urmă. (Foto: Administrația prezidențială din Azerbaidjan)

Știri video

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole