Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Miercuri, 14 ianuarie 2026, de la ora 14.00, va avea loc la Palatul Victoria o nouă reuniune a Comitetului de analiză și revizuire a legislației în domeniul justiției, a anunțat Guvernul.
Comitetul a fost înființat în decembrie 2025 și este format din reprezentanți ai Cancelariei Premierului și ai Ministerului Justiției în calitate de membri permanenți.
Grupul de lucru, constituit la Palatul Victoria, îşi propune să analizeze legile justiției în urma dezvăluirilor din documentarul Recorder, care a scos la iveală probleme grave la nivelul instanțelor și parchetelor.
Reamintim că Avocata Silvia Uscov, membră AUR, a depus contestație la Curtea de Apel București împotriva comitetului guvernamental pentru analiza legilor justiției, cerând suspendarea deciziei premierului Ilie Bolojan.
Un demers similar a fost înregistrat și de altă avocată, Elena Radu, apropiată de fostul candidat la prezidențiale Călin Georgescu. Această cauză s-a judecat recent și o decizie va fi dată peste câteva zile.