Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Ministrul Muncii, Raluca Turcan, a anunțat astăzi că lansează o reformă a sistemului public de pensii, care va include și pensiile speciale. Reforma cuprinde mai multe etape, iar fondurile necesare digitalizării sistemului va fi decontată din fonduri europene, a spus Turcan într-o conferință de presă. Ea a spus că tot procesul ar trebui să dureze circa un an și jumătate.
Astfel, reforma începe prin evaluarea și digitalizarea tuturor dosarelor de pensii, care vor sta la baza recalculării pensiilor. Recalcularea se va face în baza unei noi legi care va conține o formulă ce va conține indicatorii din dosarele reevaluate, a spus Turcan.În paralel, Ministerul Muncii lucrează la o nouă lege a pensiilor ”cu o formulă de calcul sustenabil”, care să înlocuiască legea 127 din 2019, promovată de PSD.
”Cheltuielile necesare în efortul de digitalizare și recalculare a pensiilor vor fi decontate din PNRR (programul de relanzare finanțat de UE – n.red.), pentru că fac parte din reforma sistemului național de pensii”, a spus Turcan.
”Discuțiile le vom începe peste maximum o lună pe noul proiect de lege a pensiilor. Trebuie să aducă sustenabilitate în sistemul de pensii. Până acum bu s-a vorbit că legea 127 presupunea un efort bugetar pe care nici o economie în stadiul economiei românești nu și-ar fi putut-o permite. Reforma trebuie să se fundamenteze pe contributivitate și echitate”, a spus ministrul Muncii.
Am emis astăzi ordinul de ministru prin care vom începe evaluarea dosarelor din sistemul public de pensii din România, așa cum prevede art. 157 alin. 2 din Legea 127, publicată în Monitorul Oficial în 9 iulie 2019. Aceasta procedură trebuia demarată din octombrie 2019, când ar fi trebuit emis ordinul de ministru conform aceluiași articol (90 de zile după publicarea legii).
Conform legii, acest ordin de evaluare a dosarelor este etapa premergătoare recalculării pensiilor.
Ultima mare recalculare a dosarelor de pensii din sistemul public a fost făcută în perioada 2005 – 2010 și a cuprins atunci aproximativ 1 milion de dosare. Am stabilit acum o perioadă de maxim 18 de luni pentru evaluarea celor aproape 5 milioane de dosare de pensii.
Recalcularea pensiilor înseamnă că vor fi înlăturate situațiile când la pregătire egală, muncă egală, contribuție egala, pensiile sunt considerabil diferite.
Recalcularea pensiilor este o măsură de reformă în sistemul public de pensii care aduce echitate pentru milioanele de oameni, într-un format sustenabil din punct de vedere economic.
Concret, evaluarea dosarelor înseamnă crearea unei baze de date constituită pe baza informațiilor colectate din sursele în format electronic și/ sau letric existente la nivelul caselor teritoriale de pensii și care va fi ulterior folosită, prin sistemul informatic al CNPP, pentru realizarea operațiunilor de recalculare și punere în plată a pensiilor recalculate.
Demararea acestui proces presupune suplimentarea resurselor existente în acest moment la nivelul caselor de pensii, adică:
În perioada imediat următoare vom face o estimare a necesarului de echipament logistic și de personal și pregătim documentația pentru accesarea fondurilor din PNRR, aceasta fiind o măsură reală de reformă.
La evaluarea dosarelor de pensii, vor fi luate în considerare următoarele elemente, pentru determinarea numărului total de puncte care constituie elementul principal în stabilirea cuantumului pensiei:
Este o reformă care se va organiza în jurul a două concepte cheie: contributivitate și echitate. Direcții principale de acțiune:
Primul lucru pe care l-am făcut când am preluat mandatul de ministru al muncii a fost constituirea grupului de lucru care să lucreze la noul proiect de lege a pensiilor. Obiectivul nostru este corectarea nedreptăților flagrante din sistem.
Vreau să vă spun că acest grup a intrat deja într-un ritm de lucru foarte susținut, astfel încât să definitivăm într-un timp cât se poate de rezonabil soluții concrete de modificare a legii.
Pensionarii știu foarte bine că, în baza legilor învechite, unii dintre pensionari au devenit mai egali decât alții.
Foto: Inquam Photos/ George Călin
Vorba lui Gorbaciov, daca mai traiesc pana atunci.
Sa creasca pensiile speciale! Asta e tot ce ma intereseaza, sa o duca bine bugetarii care cersesc in Piata Victoriei si sefii lor. Asta e tot ce conteaza pentru statul roman.
Care pensii ? cele pentru muritorii de rand ,probabil – ca stim,cele „speciale” ,ele, nu pot fi atinse „retroactiv”,e „neconstitutional,s-a spus ferm si categoric,nu?)…atunci ?
Deci, au reușit și înghețarea pensiilor pentru vreo 3 ani!
FELICITĂRI, DOMNULE PREȘEDINTE(pentru celebritatea promulgarii Legii 127 /2019 și fără critici) , FELICITĂRI PSD, UDMR, PNL, USRPLUS!!!!
FELICITĂRI ORBANE, PENTRU CAMPANIA DE MINCIUNI DUSĂ CU SUSCCES 1 AN ȘI 2 LUNI!
Au dat liber la proteste masive de stradă!
Haideți, fraților, cu bâtele pe ei, că altă soluție nu mai avem!
PS
FELICITĂRI speciale lui Cîțu, care a început diabolic de „bine”!!!!!
Bine că nu scad, așa cum le-au scăzut, multora din privat, veniturile. Dacă nu te interesează decât binele tău, de ce nu ai votat PSD?
Pronunța-te când vei fi pensionar, pentru că nu înțelegi!
Eu văd inechitățile de acum, nu din viitor: În timp ce în mediul privat depinzi de clienți și nimeni nu-ți garantează ziua de mâine, trebuind să livrezi zi de zi calitate ca să-ți asiguri fiecare leu, bugetarii strigă că le îngheață salariile, primele, tichetele, voucherele, concediile, sporurile și pensiile.
35 de ani am lucrat numai în mediul privat!
Până în ’89, dacă nu înțelegi faza cu „privatul”, am lucrat în cooperație, care nu era „de stat”!
Deci, eu știu ce zici tu, dar reciproca nu e adevărată!
Gargara răsuflată cu pensiile speciale.Turcan este beneficiara directa a acestora cu vreo 4 mandate de deputat.Altceva nu a muncit , decât în parlament.Nu- și taie singura craca de sub picioare.
Categoria socială a pensionarilor publici este interpretată de către așa-zisa dreaptă politică românească din prezent, în frunte cu Executivul Suprem, ca o masă amorfa slabă și inutilă pe care o poate batjocori și umili cum vrea și cât vrea.
Dreptul constitutional la demnitatea umană și a acestora este călcat în picioare în mod brutal și ticălos.
Când vor avea 1 milion de pensionari pe străzi și țara blocată, sunt curios dacă guvernanții și politicienii își vor reconsidera interpretările!
Simplu spus, deși bugetul e pe minus, d-ta vrei să ieși pe plus.
Așa e, e pe minus pentru unii!
Ce bataie de joc. Sunteti jenanti. De ce nu in 10 ani? Imi mai creste si mie barba
Deci de pensiile militare de serviciu, nu se atinge!
Atunci e clar, totul este praf in ochi!
ce inseamna *Identificarea unei soluții legislative pentru a aduce și pensiile speciale la un nivel de echilibru între contributivitate și criteriul favorizant*?
imi poate explica cineva?
Da! E o filosofie de politică de dreapta de tragere de timp la maximul posibil și de ducere cu preșul!
Mai bine ați scoate dracu dreptul de a se angaja persoanele care au ieșit la pensie . Javrele astea iau și pensie și salariu ! Daca ieși la pensie , ramai dracu cu pensia . Daca vrei mai mulți bani atunci muncește în continuare și renunță la pensie . Morții voștri de rahatul
Tigrii Europei, ce plm!!!!!
Raluca Turcan a declarat si ca „nici o pensie publica NU va scadea in urma recalcularii”?!
Pai, Recalcularea tocmai asta vrea sa faca: sa elimine INECHITATILE existente azi in Sistemul public de pensii iar pensioanrii cu aceleasi conditii de pensionare sa aiba Pensii egale, calculate EXCLUSIV pe baza de Contributivitate!
Ori, acel Coeficient de corectie introdus de Ponta in 2013 prin OUG 1/2013, creeaza cele mai MARI Inechitati!
In 2020 Coecficientul de coretcie a fost 1,41, adica Punctajul mediu anual al unei persoane pensionata in 2020 a CRESCUT cu 41%, ENORM!
In Martie 2013 cand m-am pensionat eu, Coeficientul de corectie a fost de 1,06!
Adica, in cazul meu Punctajul mediu anuala crescut cu 6%!!
O inechitate uriasa, introdusa din PIXul lui Ponta, fara legatura cu CONTRIBUTIVITATEA!
INTREB: cum de promite dna Turcan ca „nici o pensie publica NU va scadea”?!
Sa intelegem ca va RAMANE acest Coeficient de corectie la Recalculare?!
Ce naiba ECHITATE va rezulta, Raluco??!!
Pensionarii, la discutiile cu guvernantii, au reclamat mereu acest Coeficient de corectie care introduce MARI Inechitati!
A-propos, Guvenrul Catu inca nu a anuntat Coeficientul de corectie pe 2021, va fi anuntat o data cu Bugetul asigurarilor sociale(acest Coeficient se calculeaza conform OUG 1/2013), dar calculele arata ca va fi de 1,47, adica mai MARE decat in 2020!!!!
In ROMANIA NU SUNT PENSII OCUPATIONALE. POATE IN SEC.XXII
De fiecare dată când apare R. Turcan nu spune nimic!
Nu se poate recalcula pana nu apare o lege ce va inlocui legea 127/2019. O lege organică nu apare intr.olună. Reevaluarea sau recalcularea trebuie sa fie cunoscută de societate! Nu se lucreaza cu vorbe ci cu cifre ce pot fi si contestate,oare nu trebuie respectata DEMOCRATIA?