Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Socialiștii Europeni, familia din care face parte PSD, i-a transmis în urmă cu o lună președintelui PSD Sorin Grideanu, aflat în vizită la Bruxelles, că ”respingem categoric orice alianță cu extrema dreaptă”. La exact o lună de la mesajul socialiștilor europeni, Marian Neacșu, vicepreședinte PSD, a anunțat că PSD depune o moțiune de cenzură împreună cu partidul extremist AUR.
Partidul Socialiștilor Europeni (PES) a transmis pe 26 martie un mesaj public după întâlnirea de la Bruxelles între președintele PSD Sorin Grindeanu și liderii PES Giacomo Filibeck (secretar general) și Yonnec Polet (secretar general adjunct).
”Cu consultările interne cruciale ale PSD stabilite pentru 20 aprilie pentru determinarea viitorului coaliției de guvernare, mandatul rămâne clar: România trebuie să aibă o traiectorie stabilă, pro-europeană”, a arătat PES într-un comunicat postat pe facebook.
”Împreună, PES și PSD resping categoric orice alianță cu extrema dreapta, angajându-se în schimb la un guvern stabil, pro-european care susține cu rigurozitate aceste principii democratice”, se mai arată în comunicatul PES.
Reamintim că și președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, a transmis într-o postare pe X că i-a “subliniat” liderului PSD Sorin Grindeanu, cu care s-a întâlnit joi la Bruxelles, “necesitatea stabilității și a unității” în eforturile de a “construi o Europă mai bună”.
Vezi mai jos postarea integrală a PES din 26 martie 2026:
Hai hai, sa aud acum suveranistii ca ei sunt „Anti-sistem”
Incepe hora Psd+Haur. Distractie maxima pe banii publici iar noi vom platii factura uriasa(fara fonduri europene cu dobanzile la creditele lui Ciolacu si acum si dobanzile la creditele pe care le vor lua Grindeanu si Simion,incapacitate de plata,interventia Fmi si de acolo foame mare pe capul romanasilor…)
Fiindca tot comemoram catastrofa de la Cernobil.
Partidul bolsevic de la moscova a actionat pentru salvarea partidului, nu a oamenilor – pentru a ascunde faptul ca Partidul a gresit, a pus in pericol viata si sanatea a sute de mii de oameni (poporul sovietic care credea ca salveaza patria, plus milioane de oameni care au fost expusi fara sa stie) sperand ca pana la urma o drege.
PSD procedeaza exact la fel (pastrand proportiile): in loc sa recunoasca ca a dus tara in pragul falimentului se agata de putere ca sa nu dea socoteala pentru tot jaful pe care l-a facut de 36 de ani.
Lor nu le pasa de oameni, doar sa ramana tot ei calare pe sacii din camara…
Dar, ca si in cazul PCUS, se cam apropie funia de par – desi nu ne incalzeste cu nimic faptul ca locul lor pe scena politica ar urma sa fie ocupat de altii si mai iresponsabili.
Ar fi necesar anticipate!
Intoarcerea la popor e necesara!