Home » Articole » Primarul unei comune din Buzău cere ajutor pentru amenajarea toaletei în interiorul grădiniței din localitate: „Trec peste ruşine şi spun direct şi public: dacă vrea cineva să ne ajute cu orice, o comunitate întreagă vă va mulţumi”

Primarul unei comune din Buzău cere ajutor pentru amenajarea toaletei în interiorul grădiniței din localitate: „Trec peste ruşine şi spun direct şi public: dacă vrea cineva să ne ajute cu orice, o comunitate întreagă vă va mulţumi”

Primarul unei comune din Buzău cere ajutor pentru amenajarea toaletei în interiorul grădiniței din localitate: „Trec peste ruşine şi spun direct şi public: dacă vrea cineva să ne ajute cu orice, o comunitate întreagă vă va mulţumi”
Sursa foto: Ilona Andrei / G4Media
Ascultă articolul

Primarul comunei Lopătari, Claudiu Constantin, a făcut un apel public către cei care doresc să ofere o mână de ajutor pentru amenajarea unei toalete interioare la grădiniţa din localitate, în situaţia în care nu deţine nici sumele necesare şi nici forţa de muncă pentru realizarea lucrării, astfel încât cei mici să nu mai fie nevoiţi iarnă să iasă în frig afară, relatează Agerpres.

- articolul continuă mai jos -

„#noifacemotoaleta” este sloganul campaniei prin intermediul căreia primarul comunei Lopătari încearcă să obţină sprijin pentru amenajarea unor toalete în interiorul unităților de învăţământ.

„Avem trei şcoli în comuna Lopătari ale căror toalete sunt încă afară. Este pentru mine o mare durere şi îmi doresc să rezolvăm cât mai repede acest lucru pentru a intra în normalitate pentru copiii care încă mai fac şcoala la noi. Anul acesta ne-am propus să rezolvăm problema la grădiniţa din satul Lopătari până la începutul anului şcolar. Şcoala a găsit o soluţie să elibereze camera arhivei ca să avem spaţiul pentru a amenaja o toaletă, iar noi am alocat din bugetul local o sumă pentru materiale, însă din păcate nu ne permitem să aducem o firmă care să facă lucrările. Ne-am propus să le facem cu băieţii de la primărie şi câţiva oameni de la ‘ajutor social’, însă este presiune constantă pe ei şi cu întreţinerea drumurilor comunale (nu avem deocamdată niciun metru de asfalt). Aşa că trec peste ruşine şi spun direct şi public: dacă vrea cineva să ne ajute cu orice – mână de lucru, plus de materiale mai de calitate, alte lucrări exterioare la grădiniţă – o comunitate întreagă vă va mulţumi şi poate în timp vom reuşi să ne păstrăm aici copiii şi familiile tinere. Dacă ştiţi pe cineva, trimiteţi-i postarea asta, iar dacă vreţi să ne daţi un semn, suntem la un email distanţă – [email protected]”, a scris primarul comunei Lopătari, Claudiu Constantin, pe pagina sa de Facebook.

Datoriile pe care administraţia locală le are în contul Agenţiei pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale (AFIR) şi bugetul mic al localităţii, situată în zona de munte a judeţului Buzău, l-au determinat pe reprezentantul administraţiei locale să solicite sprijin astfel încât începând din anul şcolar viitor toaletele din curțile grădiniţelor şi şcolilor să dispară.

„În general funcţionăm sub constrângeri financiare destul de serioase, avem de plătit o eşalonare la AFIR în sumă de 23.000 lei pe lună şi atunci bugetul este tot timpul sub presiune. Tot ce am putut să alocăm a fost 50.000 lei pentru grădiniţa din Lopătari, unde sunt cei mai mulţi copii faţă de celelalte grădiniţe şi am zis să începem anul acesta de acolo. 50.000 sunt insuficienţi să aduci o firmă, să faci toată lucrarea şi atunci cel mai probabil ne vom permite doar materialele din suma aceasta, rămânând să asigurăm prin alte metode mâna de lucru, cu oameni din primărie, cu cei de la ajutor social şi alţii care vor să ne dea o mână de ajutor. Iarna e cel mai complicat pentru copii să meargă la toaletă afară”, a declarat, pentru Agerpres, primarul Claudiu Constantin.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole